"Pratik Börek" Cuması

14.01.2011 - 12:05 | - Tüm hikayeler
  • Bir Cuma hikayesin de daha bir aradayız işte. Gelin bu Cuma “pratik börek” Cuması olsun.

Bir Cuma hikayesin de daha bir aradayız işte.  Gelin bu Cuma “pratik börek” Cuması olsun.

Ben börek yapmasını annemden öğrendim. Eminim bir çok kişi de ben gibidir. Annem Cuma akşamlarının her zaman özel olduğunu söyler ve keyfi gecemiz derdi adına.

Biz anne kız yaşardık. Babam ise bizi bulutların üzerinden seyrederdi.

Annem genellikle Cuma akşamları en çok sevdiği yemekleri yapardı. Onun Cuma böreği ile ilk karşılaştığımda sanırım 11-12 yaşlarındaydım.

İşten gelirken eve yufka almıştı. Biraz da kırıntı beyaz ile elinde ayrıca bir torbaya kırılmasın diye koydurduğu 3 yumurtanın 1 i kırık halde söylenerek eve girmişti. Kırılan yumurta içindi bütün sözleri. Nasılsa kıracaktık anne boş ver dert etme dediğimi hatırlıyorum.

Hemen ellerini yıkayıp yufkaları paketten çıkartmaya başladı. Bir taraftan da 1 i kırım 3 yumurtayı çukur bir kasenin içine aldı, biraz sıvı yağ ilave edip içine bolca süt koydu. Bir yandan da bana anlatıyordu. Bak sende büyüyüp anne olduğun zaman bu börekten çocuğuna mutlaka yap. Kemikleri sağlam olur çünkü içinde bol kalsiyum var. Fiziksel olarak sıkı olur çünkü bol proteini var. Birazda karbonhidrat var doğal olarak yufkadan diyerek devam ediyordu. Büyüyünce üşümeyeceksin, düşsen de kolun bacağın kırılmayacak ve leb demeden leblebiyi anlayan bir zekaya sahip olacaksın. Hayatı pratik yaşayacaksın. Çünkü bu börek pratik börek diye anlatıyordu bana. Tebessümle izliyordum.

Yufkanın bir tanesini tepsiye yerleştirdi. Bolca sütlü karışımdan döktü içine. Kenarlarından fazlasını alıp kat kat tepsiye döşedi yufkaları. Her kata sütlü karışımdan döküyordu. 3. katına geldiğinde hem karışımdan hem de kırıntı peynirleri koydu böreğe. Sonra yine rutin bir şekilde yufkaları yerleştirmeye devam etti. Bir yandan da şarkı söylemeye başlamıştı.

Sesi hala kulağımdadır;

Bir şarkısın sen ömür boyu süreceeeekk…

Dönüp bana sarıldı. Hayatımın neşe kaynağı Cuma akşamlarımın anlamı dedi.

Şimdi bende bu ritüeli zaman zaman tekrarlıyorum. Ama aldığım yumurtaları kırmadan getiriyorum eve. Kızım yanımda beni hiç izlemedi  ama ben geride kalan Cuma akşamlarıma anlam katan annem için, gelecekte de Cuma akşamlarını yaşayacak kızım için sadece nesilden nesile bir köprü görevini yerine getiriyorum.

Ne zaman börek yapsam dilimde aynı şarkı oluyor… Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek …

Neşeli bereketli nice güzel Cuma akşamlarınızda sofralarınız bereketli olsun.

Okuduğunuz her hikaye, yediğiniz her lokma afiyetle olsun.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5644 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 14.01.2011 - 12:53
  • Nebahat
  • Neşeniz cumalarımızı sarsın
  • Öylesine güzelki böreğiniz. Bütün cuma günleri yiyebilirim. Yazılarınızdaki içtenlik ve sıcaklık, evimizin bir parçası oldu. Elinize sağlık.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, pratik yemekler, maviş etkin, maviş etkin hikayeleri, maviş etkin yazıları, kısa hikayeler

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri