Pirinç Pilavı Nasıl Tane Tane Pişirilir?

26.03.2012 - 13:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Pilav yapıyorsunuz, yapıyorsunuz da hikaye. Pirinçler kendilerini hemen teslim ediyor, tenceredeki pilav mı lapa mı belli değil.

Pilav yapıyorsunuz, yapıyorsunuz da hikaye. Pirinçler kendilerini hemen teslim ediyor, tenceredeki pilav mı lapa mı belli değil. Piriçlerin kendisini bırakmadan önceki hikayeyi bilmiyorsanız, tane tane pirinç pilavı yapmanız çok zor.

Tane yane pirinç pilavı iyin, pilav öncesi sohbetin biraz daha koyu olması gerekiyor, nasıl mı?

Birlikte bakalım mı?


Önce malzemeleri tamamlamalısınız:

2 su bardağı pirinç
3.5 su bardağı su
İki avuç arpa şehriye
Bir çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz

Şimdi hazırız...

Pilavı yapmaya başlıyoruz.

Önce tencereyi ocağa koyuyoruz, içi boş daha...yağı koymadık.

Tencere biraz ısınsın, yani ben olaya yazırım...diyor tencere.

Sonra bir çorba kaşığı tereyağını içerisine atıyoruz.

Tereyağı "cosss" diye tavada dolaşmaya başlayacaktır. Göreceksiniz ki, fazla dolaşmak istemeyecektir, hani ben ona izin verdim...iznimi kötüye kullanıyor diye düşünmeyin. Hafif kızardığını anladığınızda içerisine arpa şehriyeleri koyun. Arpa şehriye..İki avuç olacak. Avuç sıcaklığında dalmalı yemeğin içine. Kocaman bir avucunuz varsa, biraz az koyabilirsiniz. Arpa şehriyeler renk değiştirmeden pilav içerisinde yer almazlar. Yeni elbiselerini giymelerini yani kahverengi renge bürünmelerini bekleyin.

Arpa şehriyeler, kahverengi olunca, pirinçler artık yola çıkar. Yıkanmış, ayıklanmış, iki su bardağı pirinci arpa şehriyelerin üzerine koymanız gerekiyor. İşte işin püf noktası burada. Pirinçleri arpa şehriye ile renkler beyaz oluncaya kadar kavuruyoruz. Korkmayın iki çevirdiniz diye yanmazlar. İyice kavrulmaları gerekiyor.

Epeyi yol kat edildi. Bundan sonrası kolay. 3.5 bardak suyu 2 pardak pirincin üzerine döküp,1 tatlı kaşığı tuzu da atıp...pişmesi için kendi haline bırakıyoruz. Pirinç suyunu çektiğinde pilavınız hazır.

Eğer isterseniz haşlanmış mısır, kekik, garnitür sosu ile mükemmel pilavlar yapabilirsiniz. Pilav sosu için..."Kekik Soslu Pilav"a bakabilirsiniz.

Notlar: 1 su bardağı pirinç için bir buçuk su bardağı su koymalısınız, yarım bardak su fazla koyabilirsiniz. Pirinçleri tavada pirinçler beyaz oluncaya kadar kızarmanız pilavınızın tane tane olmasını sağlar. 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4616 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pirinç pilavı

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri