Pırasayı Keşif

26.11.2012 - 13:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Pırasa ile aramın çok iyi olduğu söylenemez.

Pırasa ile aramın çok iyi olduğu söylenemez. Ancak son günlerde onu yeninden keşfetmeye başladığımı görüyorum. Sağolsun geldi evin bir odasına yerleşti. Ne zaman mutfakta bir hareketlilik olduğunu duysa..çıkıp bir anı ile sofraya konuk oluyor.

Patates ile pırasanın hikayesini dinlemek güzeldi..
Ortaya çok zahmetli olmayan kısa sürede pişirebileceğiniz bir yemek çıktı. Özellikle sıcak yenildiğinde lezzetine doyum olmayan...

Pırasanın püskülü
Onlar yetişir kış günü.
Pırasa lezzetilidir,
Kim demiş ki; "at şunu."


Pırasalar ülkesinden yola çıkan püsküllü pırasa, uzaklara çok uzaklara gitmeye karar vermiş. Pırasalar ülkesinde yaşayan bütün pırasalarla kavga ettiği için artık oralarda durmak istemiyormuş. Hatta bavulunu alıp kapısını kilitlediği zaman bile onun yanına gelip, güle güle diyen olmamış. Püsküllü boynunu bükmüş canı sıkılmış. 'Niye kimse beni sevmiyor ki,' diye ağlamış, sızlamış ama bunu kimselere belli etmemiş. 'Tamam ben huysuzun biriyim ama onlar da bana hiç iyi davranmıyorlar' diye söylenmiş. Gelen ilk pırasa otobüsüne binmiş, yolculuğa başlamış..

Püsküllü pırasa bir iki saat yolculuktan sonra yolun sağında bir yerde domates tarlasını görünce, heyecanlanmış. Hemen otobüsü durdurup inmiş domates tarlasındaki domateslerle tanışayım bari artık onlarla birlikte yaşayayım demiş. Hem domatesleri oldum olası severmiş. Kırmızı kırmızı domateslerle kimbilir ne güzel anlaşırım diye düşünmüş durmuş ama domatesler bundan pek fazla hoşlanmamışlar doğrusu. Pırasanın domates tarlasında işi ne diye kapı dışarı etmişler onu. Bir anda tarlanın kenarında bulmuş kendini. Bavulunu bile zor kurtarmış ve üstü başı domates salçası gibi olmuş.

Püsküllü pırasa o telaşla, gelen ilk otobüse atlamış ve kendine yerleşecek başka bir yer bulmaya çalışmış. Bir çilek tarlasına uğramış, çilekler yerde hemen toprağın üstünde yaşarlar ya, pırasanın upuzun boyuyla kendilerine gölge etmesinden hiç hoşlanmamışlar, heyecana kapılan pırasa yere düşünce 15-20 çileğinde ezilmesine sebep olmuş, buna kızan çilekler şahı onu çilek ordularıyla birlikte tarlalarından atmış.
Püsküllü pırasa ordan kaçmaya çalışırken, kendini bir mısır tarlasında bulmuş. 'Oh be ezilecek, dökülecek bir şey yok, mısırlarla yaşar giderim burda, hem birbirimize de benziyoruz,' demiş ama hesap etmediği bir şey varmış, pırasanın boyu mısır tarlasındaki mısır bitkilerine göre bayağı kısa kalmış. Birkaç gün sonra onlar daha çok uzamışlar, pırasa güneş ışığından faydalanamaz hale gelmiş, zayıflamış halsizlik hissetmeye başlamış, mısırlarla vedalaşmış ve orada da yaşayamayacağını anlamış.

Püsküllü, pırasalardan başka kimsenin yanında rahat edemeyeceğini anlamış. Bavulunu kaptığı gibi pırasaların yaşadığı tarlalara doğru yola çıkmış. Artık kimseyle kavga etmiyormuş, pırasaların arasında yaşamaktan çok mutluymuş.

Bir gün bir çiftçi gelmiş ve püsküllü pırasaları toplamış. Onları eve götürüp patateslerle tanıştırmış..
'Merhaba' demiş patatesler..Hoş geldin. Püsküllü pırasa onca yerden kovulurken..bu merhaba karşısında afallamış. Kendine gelememiş.

Demekki sebzelerin dünyasında da selamlaşılabiliyormuş..Üstelik o daha hiçbir şey demeden. O merhaba, soğukta içilen bir tas çorba gibi gelmiş Püsküllü pırasaya..İçi ısınmış.

Bir merhaba ile başlayan diyalog sonrasında patatesler ile püsküllü pırasanın güzel birlikteliği ile noktalanmış.

Püsküllü pırasa, patateslerle kalmaya karar vermiş. Bir tencerede 40 yıl geçirmişler. Süt karışmış..karabiber..krema..pul biber..Keyfleri hiç bozulmamış.

Sağlam...ama sağlam bir merhaba..yeni dostlar ve dostluklar için de kapıları açmış.

 

Patatesli Pırasa

Malzemeler

5 Pırasa
3 patates
50 gr tereyağı
5 su bardağı su
1 çay bardağı krema
1 çay bardağı süt
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı pul biber

Hazırlanışı

Pırasaları 2 cm kalınlığında doğrayın.
Patatesleri küp halinde doğrayın.
Tereyağını eritip patates ve pırasaları 5 dakika soteleyin.
Suyu ilave ederek sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin.
Tuz karabiber ve kremayı ayrı bir kapta çırparak..
Ekleyin ve bir kez karıştırdıktan sonra ocağın altına kapatın.

Notlar:
5 su bardağı suyu sebze suyu olarakta kullanabilirsiniz.
sebzeleri pişirdikten sonra, belndırdan geçirerek pürüzsüz hale getirip çorba da yapabilirsiniz.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4343 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pırasa, patatesli pırasa

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri