Piknik zamanı..

06.07.2013 - 10:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Hatta bilindik anlamda; yere kareli örtülerin serildiği, sepetle sandviçlerin götürüldüğü bir pikniğe hayatımda hiç gitmedim desem, yeridir.

Hatta bilindik anlamda; yere kareli örtülerin serildiği, sepetle sandviçlerin götürüldüğü bir pikniğe hayatımda hiç gitmedim desem, yeridir. Kimbilir, belki de bizimkiler pek ‘piknik tipi’ olmadığındandır. Ya da havaların güzelleşmesi ile her yaz adaya göç etmemizden... Piknikle aram yok anlayacağınız. Ama bizim kızlar öyle değil. Okul piknikleri ile başlayan merak, havaların güzelleşmesi ile değişik yer ve formatlarda devam ediyor. Şimdiki çocuklar da okullar da kendilerine göre alternatif alanlar yaratıyorlar. Dolayısıyla piknikler de format değiştiriyor. Mesela Marmara Koleji’nin piknik adresi Polonezköy’de, bahçesi güzel bir restoran.


Çocuklar için salıncaklar, oyun parkları, hatta şişme oyuncaklar bile var. Yemekler porselen tabaklarda çocukların masalarına geliyor. Hatta piknik sırasında DJ şov bile var. DJ piknik sırasında bir yandan çocukların sevdiği müzikleri çalarken diğer yandan da onları oyunlara yönlendiriyor. Bizimkilerin pikniği böyle. Tekneyle Boğaz turuna çıkan, Yıldız Parkı’nın, Emirgan Korusu’nun içinde cafede brunch yapan, hatta kocaman bahçesinde açık büfe kuran, Sapanca’da göl kenarındaki restoranlarda öğle yemeği düzenleyen okullar da var.

Çocuklar mutlu, çocukların güvende olduğunu bilen aileler mutlu, kime ne? Varsın geleceğin piknikleri de bu şekilde olsun! Bu arada “Ben klasik usül severim, çimlerin üzerinde yayılıp top oynamak, ip atlamak isterim” diyenleri hekimler uyarıyor: Özellikle bu mevsimlerde ortaya çıkan keneye karşı dikkatli olmak şart.

Uzun kollu ve uzun paçalı bir şeyler giymek, elbette önlem olabilir ama sıcakta uzun kollu giymek de zor. Kısa kol ve şortla pikniğe giden çocuklar da dönüşte mutlaka soyunmalı, anne-baba vücudunu incelemeli. Herhangi bir kızarıklık veya siyahlık görünce de hemen doktora başvurmalı. Alerjisi olanların da piknik alanını dikkatli seçmesi önemli. Özellikle şu mevsimde kavak ağaçlarının yoğun bulunduğu su kenarlarından kaçınmakta yarar var. Neyse, güzel havaları değerlendireceklerin moralini de bozmamak lazım, değil mi ama? Herkese keyifli, mutlu, bol güneşli bir hafta sonu diliyorum.

(26.05.2012 tarihli Cumartesi Postası'ndan alınmıştır.)

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
17305 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
piknik, piknik ne zaman yapılır

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri