Paşa çayı

22.08.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Çay süzgecine bir tutam çay dolduruyorlar ve ısıttıkları suyu yavaş yavaş üzerine boşaltıyorlar…

O zamanlar çay,  büyük paketlerde satılmıyordu galiba. Ya da bizim köyün bakkalına sadece yüzer gramlık küçük çay paketleri geliyordu. 4,5 liraya satılan Filiz Çayı, 3,5 liraya satılan Turist Çayı ve 2,5 liraya satılan en ucuz çay. Biz 3,5 liralık çaydan alıyorduk sürekli. Filiz Çayını ise birkaç tuzu kuru aile alabiliyordu sanırım. 

O yüz gramlık çay paketi de uzun süre yeterdi bize. Zira Annem haftasonu kahvaltısında ve akşam bir misafir geldiğinde çay yapardı. Hafta içi okula gitmeden bizim için hazırlanan kahvaltı sofrasında ise ılık şekerli su içerdik. Çocuklara şerbetin daha faydalı olduğunu, çayın zararlı olduğunu söylerdi büyükler. Arada bir içtiğimiz çayı da oldukça açık ve üzerine soğuk su ilavesi ile içebilirdik. Paşa Çayı derlerdi. 

Büyüklerin, ateş gibi sıcak çay bardağını iki yudumda yarılamasına şaşırırdım. O sıcak bardağı, bırak dudaklarıma değdirmeyi; elimle bile tutamazdım. Komşumuzun bizden birkaç yaş büyük ama gelgit akıllı kızı Sultan sıcak çay içerdi. O deli kız bile eliyle tutamayıp lastik çizmesinin içine yerleştirirdi bardağını. Ben de bir keresinde aynısını yapmak istemiştim de Annem; "bak sana deli derler" deyip kızmıştı bana… 

Oğlu kömür ocağında işe başlayan Kamile Teyze, çayını pencere kenarında içmeye başlamış. Sedire oturup çay bardağını açık pencere önünde "şıngır şıngır" karıştırıyormuş. Bu şekilde, fakirlik günlerinin geride kaldığını ve artık onların evinde de çay içildiğini ispatlıyormuş dosta düşmana. Özellikle de her konuda kendisine nispet yapan eltisine. Tabi eltisi de bu aleni nispet yapmanın altında kalmıyormuş. Kamile Teyzenin demlediği çayı dökmeyip, kurutup kurutup demlediğini anlatıyormuş herkese. 

Eminenin kızları da annelerinden gizli çay içiyorlarmış. Aceleyle ve gizli saklı içtikleri için de bildik usulle çay demlemiyorlarmış. Çay süzgecine bir tutam çay dolduruyorlar ve  ısıttıkları suyu yavaş yavaş üzerine boşaltıyorlar…

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4275 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri