Obetize tehlikesi ortadan kalkacak

29.11.2010 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Yememiz içmemiz ne kadar etkilenecek? Mutfağımız ne hale gelecek?

Son altı yılda milli gelirimiz 3 misli arttı. Piyasalarımız coştukça coştu, ihracatımız rekor üstüne rekor kırdı. İki kişiden birisi, seksen yılda ekonomik olarak aldığımız mesafeden daha fazlasını son altı yılda kat ettiğimize iman etti. Şimdi küresel ekonomik krizden bahsediliyor.

Hamdolsun ki bize pek zararı olmayacakmış. Velev ki oldu? Bu krizin bize yansıması nasıl olacak? Ev, araba, beyaz eşya, giyim kuşam, elektronik cihaz, gezme tozma bir yana. Yememiz içmemiz ne kadar etkilenecek? Mutfağımız ne hale gelecek?

Diyelim ki milli gelirimiz 3 de 1 oranında geriledi. Altı senelik mini "asr-ı saadet" devri sona erdi ve yine altı yıl önceki fakir-fukara, garip-gureba halimize döndük. Beslenmemiz ne hale gelecek? Sabah kahvaltısında, öğle ve akşam yemeğinde ne gibi değişiklikler olacak?

Bu süreçte nicelik ve nitelik olarak 3 misli daha fazla gıda tüketenler için bu krizin güzel bir haber olduğunu söyleyebilirim. Asgari ücretli de olsa bir insanın altı yılda 3 misli zenginleşmesi ve buna paralel olarak gıda harcaması yapması müthiş bir şey. Hani öyle bir aylık oruçla filan eritilecek bir yağlanma sözkonusu değil. Bu yüzden, krizin mutfaklara yansıması ile birlikte pek çok insanımız, obezite tehlikesinden kurtulacak. Ceplerinden tek kuruş çıkmadan ve hiç zahmetsiz, fit bedenlere kavuşacaklar.

Yok bu 3 misli zenginleşmeyi sanal bulan, bundan herhangi bir reel pay alamadığını düşünenler içinse pek mesele yok gibi. Zira onlar için zaten seyirci oldukları sanal bir şişkinliğin, tekrar normale dönmesi söz konusu. 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4668 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri