Noel Baba

31.12.2009 - 10:00 | - Tüm hikayeler
  • Din Dersi Öğretmenimiz, dudaklarında sahte bir gülücükle asabi ifadesini örtüp sorardı: Hindiler hazır mı? Hindiler?...

Din Dersi Öğretmenimiz,  dudaklarında sahte bir gülücükle asabi ifadesini örtüp sınıfa sorardı:

-Hindiler hazır mı? Hindiler?...
 
Çoğumuzun evinde hindili yılbaşı kutlaması yapılmazdı ama yine de suçluluk duygusuna kapılıp başımız önde gülerdik. Halil Hoca'nın asabiyetini örttüğü gülücük maskesi gibi biz de gülüşümüzü örtecek ciddi maskeler takardık suratımıza hemen...
 
Evet. Eğitim şart. Hem de sadece okul çağında değil her yaşta öğrenmemiz gereken pek çok bilgi var. Bilmediklerimiz ve yanlış bildiklerimiz hakkında, John Lloyd ile John Mitchhinson'un ortak eseri Cahillikler Kitabı'nı okudum geçtiğimiz günlerde. Noel Baba'nın, Antalya Demre'li olduğunu daha önceden biliyordum. Ama Nodel Baba'nın (Aziz Nicholas) şefkat ve hoşgörüsünün sadece çocuklarla sınırlı olduğunu sanıyordum. Meğer Noel Baba'nın bu şefkatine sadece çocuklar değil;  denizciler, faizciler, hırsızlar ve hatta katiller bile medet umarmış. Belki bu sınırsız şefkat ve hoşgörü nedeniyle kemiklerini,  İtalyan denizciler çalıp götürmüşler ülkemizden.
 
Noel Baba hakkında asıl ilginç ve altı çizilecek bulduğum bölüm ise Vatikan'ın bu azize bakış açısı oldu. Noel Baba'nın bir masal kahramanı gibi çocukların dünyasına girmesi ve hiçbir dini söylem-ritüel içermeden yeryüzünde popüler olması Vatikan'ı oldukça rahatsız etmiş. Noel Baba'yı fazlaca seküler (laik) bulmuş Vatikan'ın kardinalleri. Bu yüzden kalkıp 6 Aralık Aziz Nicholas anma gününü, zorunlu olmaktan çıkartmış sumturuklu Katolikler.
 
Aziz Nicholas, Nasreddin Hoca, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Mevlana ve benzerleri.
 
Anadolu denilen bu coğrafya parçasında yaşayanların garip bir ortak yönü var. Tarihsel süreçte bu coğrafyanın daha güneyinde ortaya çıkan dinsel inançları, bu Anadolu azizleri daha bir hümanist anlayışla harman etmişler. Dogmatik ve skolastik değerleri kendilerince öyle güzel yoğurmuşlar ki  yaşadıkları bölgenin dışında bile insanların ilgisini ve sevgisini kazanmışlar.
 
Gelmiş geçmiş bütün Papaları bir tarafa ve karşılarına da Noel Babayı koyun. Bırakın sadece tüm hristiyanları; koyu katolikler bile hatırlamaz, Aziz Nicolas'ın yaşadığı dönemdeki papaların isimlerini.  Ama herkes bilir Noel Babayı. Tıpkı mezhep kurucusu imamları, halifeleri, şeyhülislamları  eksiksiz bilecek bir tarihçi veya ilahiyatçı zor bulunurken; Nasreddin Hocayı bilmeyen bir yurttaşımızın olmaması gibi.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6250 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 19.12.2008 - 6:15
  • Cano
  • .....
  • Süper yazı olmuş azizim :)))

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yılbaşı, noel baba, yılbaşı öyküleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri