Nişan Töreni

01.02.2010 - 15:25 | - Tüm hikayeler
  • Ülkemizdeki nişan törenleri, genellikle ev ortamında ve aile arasında gerçekleşir. Pasta, börek, kurabiye gibi yiyecekler ile içecek bir şeylerin ikram edildiği; kız ve erkek tarafından birkaç yakın akraba-tanıdığın davet edildiği sade bir törenle iş hallolur.

Evlenmeye karar veren insanlar, bu konudaki kararlılık ve isteklerini göstermek için nişan yüzüğü takıyorlar. Bunun için kendilerince bir tören düzenleyip, içlerine isimlerinin yazılı olduğu altın (bazı erkekler gümüş tercih ediyor) yüzükleri parmaklarına geçiriyorlar. Sağ elin yüzük parmağına takılan bu yüzükler, evlendikten sonra da sol elin yüzük parmağına geçiriliyor. Tabi bazı insanlar sol ele böyle bir payeyi münasip görmeyip, yüzüğün sürekli sağ elde kalmasını da tercih edebiliyorlar.

Ülkemizdeki nişan törenleri, genellikle ev ortamında ve aile arasında gerçekleşir. Pasta, börek, kurabiye gibi yiyecekler ile içecek bir şeylerin ikram edildiği; kız ve erkek tarafından birkaç yakın akraba-tanıdığın davet edildiği sade bir törenle iş hallolur.

Bu güne kadar pek çok nişan törenine katıldım. Beş altı törende de çiftlerin yüzüklerini takma onuru bana verildi. İlk yüzük takma görevimi yerine getirirken, en az nişanlanan çift kadar heyecanlanmıştım. Kırmızı kurdele ile birbirine bağlı yüzükleri, genç çiftin parmaklarına takıp "hayırlı olsun" temennisi ile geçip yerime oturuyordum ki uyardılar: "Eee kurdeleye kesmedin?!"

Tabi her şeyin acemiliği, belli bir süre sonra ortadan kalkıyor. Hele bir ay içinde iki nişan töreni birden olunca, epey profesyonel bir yüzük takıcısı oluyor insan. Gittikçe daha derli toplu ve matbu bir metin hale gelen tören konuşmam da epey beğeniliyor.

Bütün davetlilerin gelip oturması ve havadan-sudan başlayan konuşmaların, daha sıcaklaştığı dakikalarda bana çaktırmadan bir işaret yetiyor. Bulunduğumuz odada herkesin cepheden görebilecekleri bir konuşlanmada, genç çifti sağıma ve soluma alıyorum. Genellikle küçük bir kız çocuğu da üzerinde iki yüzük ile bir makasın bulunduğu tepsiyle yanımızda hazır oluyor.
 
-Efendim, bu akşam güzel bir olay için bir araya geldik. B ile C (veya M ile G) birbirlerine karşı hissettikleri sevgi ve saygıyı, evlilik çatısı altında devam ettirmeye karar vermişler. Ve aklı başında gençler olarak bu konuda ailelerinin de onayını almışlar. Ben de izninizle (sözün tam burasında kız babasına bakıyorum ve hafif baş hareketiyle verilen onayı görüyorum) yüzüklerini takıp, evlilik sürecindeki bu adımın tamamlanmasına katkıda bulunacağım.
Ellerinde fotoğraf makinesi ve kameralarla bizi görüntüleyen insanların, heyecanımızı daha da artırmasına izin vermeden hemen yüzükleri takıp elime makası alıyorum ve:
 
-Dilerim, mutluluğunuz sürekli ve kalıcı olur...
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
17048 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 02.03.2012 - 22:23
  • Burak Koç
  • Teşekkür
  • Bilgiler için Teşekkürler

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
nisan töreni, yemek ve yaşam, yemek anıları, yemek hikayeleri, kısa hikayeleri, adet, örf ve gelenekler, yemekler ve hayatımızdaki rolü, nişan pastası, nişanda ne ikram edilir

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri