Ne de hevesliydik büyümeye

25.01.2010 - 17:27 | - Tüm hikayeler
  • Çocukluğumun en zorlu ama en zevkli yemek sahası hamur işleriydi hatırladığım kadarıyla... Eskiden yaylada bir iki ay yemek üzere incecik yufka ekmekler açılır, ayrı bir yerde de yeni yetme kızlar bazlama ya da çevirme denen gözleme benzeri hamur açar, ekmekçiler ve aileleri aç kalmasın diye yardım ederdi.

Küçükken kendi yemeğini yapmaya verdiğimiz uğraş daha zevkliydi sanırım. Annem sırf yüreklendirmek için "ooo kızım bunu pişirmiş artık hiç başım ağrımaz ohh ohh..." diye de en kötü icraatlar bile lezzet ustasıymışın gibi karşılar, yaş biraz daha büyüyünce "eh, artık aldığın adamı aç öldürmezsin" diye yine dönemine göre duyguları tatlandırırdı öyle...

Çocukluğumun en zorlu ama en zevkli yemek sahası hamur işleriydi hatırladığım kadarıyla... Eskiden yaylada bir iki ay yemek üzere incecik yufka ekmekler açılır, ayrı bir yerde de yeni yetme kızlar bazlama ya da çevirme denen gözleme benzeri hamur açar, ekmekçiler ve aileleri aç kalmasın diye yardım ederdi. Küçükler de genelde; oklava ver, yufkayı saca götür, vs... gibi ayak işlerine koşturulurdu ki ilkin gözlemleyebilsin, öğrensin. Hem öyle kıymete binerdi ekmek tahtasının başına oturmak.

Açılan yufkalar daha düne kadar oyun hamurlarıyla oynayan abime benim havam oluyordu, bak ben kocaman kocaman hamurlarla oynuyorum diye!  Kuş avından dönerken eline ekmeğini tutuşturup "bunu ben yaptım" demek hani o zaman "sen fellik fellik geziyorsun kuşların ardı sıra ama bak benim elim artık ekmek tutuyor" demek gibi bir şeydi. Kardeşler arası o tatlı rekabette bir adım öne geçmekti yani... Ne de hevesliydik büyümeye, cahillik işte!..

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5132 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çocuk, yemek, hikaye, yemek hikayeleri, yemek anıları, anılarda lezzetler, çocukluğumuzda sevdiklerimiz

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri