Narla sohbet

17.11.2009 - 9:58 | - Tüm hikayeler
  • Nar mevsiminde suyunu çıkardığım bir sohbetin içindeyim. Aynasıyla konuşan bir deli değil de nâr aşkına yanan divane olmayı yeğledim sabahın şu saatinde…

Nar mevsiminde suyunu çıkardığım bir sohbetin içindeyim. Aynasıyla konuşan bir deli değil de nâr aşkına yanan divane olmayı yeğledim sabahın şu saatinde… Kulağımda yumuşak ses; “günaydınım, nar çiçeğim, sevdiğim” diyor, kulaklarıma bu okşayış güneş nar rengi kızıllığa bürünüp gözden kayboluncaya kadar yetecek, eminim bundan…

Geçen yıla kadar annemin çiçekleri arasında en sevdiklerindendi süs narı, evimde her daim mini mini sevimli bir hanımcık gibi durduğundan mıdır bilmem, nar o iri taneli haliyle bile süslü ve sevimli geliyor.
Yalnızlığımın çoğaldığı vakitlerde narı taneliyorum, başlıyoruz muhabbete:

“Hani senin için göz göz oda oda başkaşmış ya tatlım, dışında bir içinde bin tane varsın ya, hiç varlığından yorulmuyor musun?”

Her tanenin çekirdeğini gösteren şeffaflığı ve sadeliğiyle her tanesinin aynılığıyla verdiği cevap manidar ama ben hala merak ediyorum:

“sen bazen yüzünü ekşitiyorsun hani, neye kızarıyorsun bu kadar, nedir insanın yüzünü büzüştüren tatsızlığın, seni sevmeyi insanın boğazına dizdirdiğin çekirdeğindeki, özündeki o sert mizaçtan kurtulamaz mısın?

Sonra bir verdiği tokluk, bereket, derdine derman gelince aklımdan, nar kadar kızardım. Çiçeğiyle rayihalı, rengiyle göz alıcı, iç zenginliğiyle, en çok da özünde iyiydi nar, ekşilinden çatlayıp kendini daha dalında parçaladığında bile şifaydı. Tüm bunlar dile gelince nar mayhoşluğuna daha da enfes tatlar ekliyor elbet.

Nar bana dost; ben ağacına isimler kazımış olsam da, süslü halleriyle dalga geçsem de, hayatımın dekorunda hep oldu. Köküm narın köklerine karıştı, köyüm onun adıyla anıldı nar köyümün adıyla bir türe kavuştu. Ne zaman biri “nar” dese sıla hasreti duydum.

Bu sohbet sulandırılabilir, şeker şerbet kıvamına bile getirilebilir ama ben en yalın en kendi halinde oluşunu seviyorum narın...

 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4373 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
nar, yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri