Muzur Perşembe Yemeği

06.02.2012 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Afiyet olsun, hayallerin tadında, lezzetin doruğunda, sağlıklı yemekler olsun

Günaydın. Ne mutlu bir gün. Perşembe. Söylenişi bile insana neşe veriyor. Sanırım içinde kalın sesli harfler yok ya ondan olsa gerek. İnce zarif bir gün. Ardından iş günlerine veda edişi çağrıştırıyor. İşte perşembe ve ben. Tabii birde perşembe menüsü yapmak lazım. Neşe veren, hafta sonunu çağrıştıran, içten içe tatil kokan yemekler yapmalı. Hafta sonuna hazırlık olmalı içinde birazda. Çalışma günlerine veda etmek için önce hafif bişeylerle hafta sonuna merhaba diyelim hepbirlikte.

Gecenin karanlık mavisine bir başka deyişle yıldızların süslediği kadife karanlığa merhaba diyelim. Bir ölçü Safari likörü ile taze sıkma portakal suyunu karıştırıp içine bol buz atalım. Günün yorgunluğuna veda etmenin en güzel yanı da bu olsa gerek. Bu içeceği illaki deniz gören bir yerde içmek şart değil. Sadece ilk yudumda gözlerinizi kapayın ve nerde olmak istiyorsanız orada olduğunuzu hayal edin. Elinizi uzatsanız dokunacak gibi olursunuz. Bol buzlu, portakallı, Safari likörü ve sıcak yaz akşamlarının ılık esintisinde, teninizi okşayan akşama merhaba.

Akşam yemeği olarak, salata ile yemeğe başlayıp, balıkla ilerleyip, krem şantili çilekle geceye uzanmalı. Malum yaz ve sıcak içiçe geçmiş, içinde sizi eksik bulmuş. Sıcak kollarına alıp, teninizi terinizle ıslatacak. Hiç değilse lezzetli bir yemekle bizde bu sıcağa eşlik edelim.

Fener balığı..Hiç yediniz mi bilmiyorum ama bir yedikten sonra müdavimi olmamanız mümkün değil. Yapılışı da çok kolay. Domates, sivri biber, biraz zeytinyağı, defne yaprağı ve tabii ki Fener Balığı. Hepsini kuşbaşı doğrayıp varsa güveç kabına yoksa herhangi bir tencereye koyup önce büyük ateşte sonra kısık ateşle devam ederek ocakta pişiriyoruz. En son fırında üstünü en fazla bir dakika ızgaraya gösterip servise hazır hale getiriyoruz. Nasılsa bol yeşillikli salatamız mevcut masamızda. Balık rakısız gitmez diyenler için soğutulmuş ama içine buz atılmamış bir kadeh terlemiş rakı ile afiyetle yiyoruz. Yanına meze olarak mutlaka sohbet ilave ediyoruz. Sohbetimizi edecek kimse yoksa kısık seste isteğe göre sanat müziği veya yabancı hafif müziği ilave edelim. Ama mutlaka bir ses olmalı. Yoksa Fener Balığı inanın üzülür. Salatamızla bilikte yediğimiz Fener Balığının üzerine aldığımız terli kadehin son yudumu ile artık meyveye geçebiliriz. Bu arada ya sohbetin kıvamını biraz koyulaştırın yada müziğin sesini biraz açın.

Gecenin karanlık kadifesine yol alacağımız bir kaç çilek ile bir küçük kap krem şantiyi masamızın en göze görünen yani tam ortasına koyalım. Baş ve işaret parmaklarımızı kullanarak aldığımız çileği önce koklayıp sonra krem şantiye bulayıp ağzımıza atalım. Bakın damaklarınıza tatlı bir ekşiliğin hatta mayhoşluğun yayıldığını fark edeceksiniz. Bu işlemi bir kaç defa tekrarlayabilirsiniz.

Son olarak ki bunun için mutlaka birisine ihtiyacınız olacak. Son olarak sade bir kahve size ikram edilecek. Bakın kahveyi tek başına yapıp içmek pek keyif vermez. İlla ki birisinin kahveyi yapıp sunması gerek. Yanında da Sakız adasından gelen sakız likörü olursa muhteşem bir tat olur damağınızda.

Perşembe biraz muzurluk gerektirir. Lezzetleri bile çağrışımlı olmalıdır. Adı üstünde işte bugün günlerden PERŞEMBE..

Afiyet olsun, hayallerin tadında, lezzetin doruğunda, sağlıklı yemekler olsun. Ama Fener Balığı ama peynir ekmek, önemli olan onu ne niyetle yediğinizdir. 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4329 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri