Mum ışığında kazanda yemek pişer mi?

07.01.2010 - 13:27 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler

Son günlerde, isteksiz, cansız, rutin bir hayat süren Rıfat Bey, zar zor geçiniyordu. Ekonomik kriz bitmiş ancak onun ücretine zam yapılmamıştı. Üstelik tükettiği ürünlere de her gün zam geliyordu. En son da sigarası zamlanmıştı. Canı çok sıkkındı. O gün eve girdiğinde ev halkı pür dikkat ona yönelmişti. Üstelik bu defa sadece çekirdek aile de yoktu. Epeyi kalabalık bir grup onu bekliyordu. Kendisini 8 dersten kaldığı karnesini almış gibi hissetti. Aslında 3-4 dersten kalacaktı ama, o yıl üniversiteye hazırlanırken nasıl olsa öğretmenler geçirir diye dersleri asmıştı. Eve girdiğinde soğuk terler döktü. Şimdi de aynı durumdaydı. Patronunun kuzeni Hayri Bey ve ailesi hayli kalabalık bir grup olarak ziyarete gelmişlerdi. Eğlenceyi severlerdi. Rıfat Bey'de keyfliyken herkesi eğlendirirdi. Ancak bu defa karnı açtı ve evdekilerin de karnı açtı. Rıfat Bey, yiyecek birşeyler almıştı. Ancak doysa doysa kendisi, iki kızı, torunu bir de köpekleri doyardı. Ya hep beraber aç kalacaklardı. Yada misafirler evlerine gidecekti. 

Hayri Bey, "Ooo Rıfatçığım bizim de karnımız açtı, hoş geldin" dedi.

Rıfat Bey baktı olacak gibi değil, çareyi mum ışığında yemek pişirmekte buldu.

Evde tüp bitti diyerek, mumu yaktı. Aldığı bir iki tavuk parçasını, bir iki patates ve havuçla harmanlayarak kazana koydu.

Mum ışığını gören Hayri Bey, yemek faslının uzun olacağını anlayınca, izin istedi. Biz daha sonra da uğrarız diyerek..kapıya yöneldi.

Evdekiler mutluydu. Karnedeki bir tek kırık notu görmeksizin yüzüne tebessümle bakan annesi gibi bakıyorlardı.

Rıfat Bey Nasrettin hoca misali, ev halkı ile bir iki saat sonra sofraya oturdu.

Mum ışığında ziyafet

Bir gün Nasreddin Hoca ve arkadaşları iddiaya tutuşmuşlar. Eğer Hoca karanlık ve soğuk bir gecede, sabaha kadar köy meydanında bekleyebilirse arkadaşları ona güzel bir ziyafet çekecekmiş. Şayet bunu beceremezse o, arkadaşlarına ziyafet çekecek. Kararlaştırılan gün Hoca meydanın ortasında, sabaha kadar tir, tir titreyerek beklemiş. Sonra yanına gelenlere :

- Tamam demiş. İddiayı kazandım.

- Ne oldu ne yaptın demişler.

- Bekledim sabaha kadar demiş.

- Hayır demişler. Sen uzaktaki bir mum ışığı ile ısınmışsın. İddiayı kaybettin! Ziyafetimizi hazırla. Hoca çaresiz kabul etmiş. Ziyafet vakti kocaman bir kazanın altına minicik bir mum koymuş. Güya yemek pişirecek.

- Ne yapıyorsun? demişler. Gülerek cevap vermiş :

- Bu mum sıcağıyla size yemek pişireceğim arkadaşlar. Uzaktaki bir mum ışığıyla ben nasıl ısındıysam, bu kazandaki yemek de öyle pişecek!

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6772 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 05.02.2010 - 20:53
  • müzeyyen
  • ***
  • çok güzel ya...zekaya bayılıyorum :D

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek hikayeleri, mum ışığında pişen yemek, nasrettin hoca, kısa yemek öyküleri, kısa öyküler

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri