Mizaç ve yemek

17.03.2010 - 8:09 | - Tüm hikayeler
  • İnsan ilişkilerindeki önemli ortak paydalardan birisi de mizah anlayışıdır. Aynı şeylere gülebilmek insanları birbirine yaklaştırır.

İnsan ilişkilerindeki önemli ortak paydalardan birisi de mizah anlayışıdır. Aynı şeylere gülebilmek insanları birbirine yaklaştırır. Yaşanmış komik anıların, kulaktan duyma fıkralardan çok daha komik olduğuna inanırım. Tabi bunun için  olayı yaşayıp anlatan kadar; dinleyenin de bu olayı komik bulması önemli.

“Patron, o akşam hepimizi güzel bir restorana içmeye götürdü. Garsonlar, birbirinden lezzetli soğuk mezeleri bizim masaya getiriyorlar. Şef garson da kocaman bir kayık tabak içinde bol limon suyu sıkılmış marul yapraklarını getirip masanın tam ortasına bıraktı. Marulları gören bizim patron birden patladı:

-Kaldır şunları monşer! Biz inek miyiz?..”

Ünlü bir köşe yazarı, yukarıdaki anısını oldukça komik bulmuş olmalı ki  kitabında yer vermiş. O kitabı okuduğumda ben üniversite öğrencisiyim; yazarımız ise mesleğinde önemli bir yerde. Merak edip aldığım kitabında, okuduğum son sayfa bu anısına yer verdiği satırlar oldu. Oracıkta bıraktım kitabı elimden ve bir daha da alamadım.

Mizah anlayışımızın hiç uyuşmadığını görmüştüm. Bir kere ben, marul başta olmak üzere bilumum yeşilliği çok severim. İkincisi böyle bir masada sevmediğim bir yiyeceğin ortaya konulmasına da aldırış etmem. Zira o masada bulunanlar içinde bu yiyeceği sevenler olabilir. Üçüncüsü ve en önemlisi de para karşılığı ve görevi gereği de  olsa; bana hizmet eden bir insana her zaman saygı duyarım. Telefonumu açtığımda veya bana hitap edildiğinde kullandığım “efendim” kelimesini, bunun dışında hiçbir erk veya makama ekstradan söylemediğim gibi; hiç insana da kendisini “köle, uşak veya hizmetçi” konumuna sokacak bir tek söz söylemedim. Benim böyle bir anım olsaydı. Yani oturduğum masada bulunanlardan birisi, masaya marul getiren garsona böyle bir tepki gösterseydi; ya  masayı terk ederdim ya da utancımdan o masanın altına girerdim. Sonra da bırakın bunu bir başkasına anlatmayı, komik diye kitabımda yer vermeyi; hemen belleğimin, “Utanılacak Yaşanmışlıklar Bölümünde” unutmaya terk ederdim.
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6794 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
mizah anlayışı ve yemek, marul, restoran, mizaç, yemek hikayeleri, kısa hikayeler, yemek öyküleri, yemek kültürü, yemekler hakkında, kısa yemek öyküleri, yemek anıları

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri