Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve "Palamut" Davası

29.03.2011 - 18:05 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Dedi ki “Mahmut Ağa, müjde oğlun oldu!” Sonra hakim ona sordu, “Palamut ne zaman alınır satılır?” Komşu, “Sonbaharda” dedi.
  • Hakim de “Oğlum burada 23 Mart yazıyor, demek ki ilkbahar. Demek ki sen yanlış söyledin, mahkemenin reddine...”

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bugüne kadar sır gibi sakladığı ve görevini bırakacağı 18 Nisan sabahına kadar açıklamayacağını söylediği “hikayesini” anlattı.

ASO’nun toplantısına katılan Yılmaz, 23 Mart’ta 65 yaşına girdiğinin hatırlatılması ve görev süresinin bitmesine kısa zaman kaldığının vurgulanması üzerine önce sustu, ardından da “Yaşımla ilgili çok tartışma yapıldı. Ben bunu görevimin biteceği 18 Nisan sabahı anlatacağıma söz vermiştim. Ama anlatmamın zamanı geldi” dedi. Ardından da salonu şaşırtan sır hikayesini şöyle anlattı:

- Nüfustaki kaydım 23 Mart 1951’di. İlkokulu 1959’da bitirdim. Köydeki meranın topraksız köylüye dağıtılacğı haberi yayıldı. Bunun üzerine annem muhtara gidiyor. Muhtar anneme demiş ki, ‘Sen dulsun, aile sayılmazsın. Toprak alamazsın’. Bunun üzerine anneme diyorlar ki ‘oğlanın yaşını büyüt ve onu evlendir. O bir aile olsun. Toprağı o alsın.’

- Annem de, toprak alabilelim diye, yaşımı büyütmek için mahkemeye müracat ediyor. Yaşımı büyütecek, sonra da beni 8 yaş büyük bir kızla beni evlendirecek. Benden küçük kardeşim var. O Hollanda’da işçi. O da 1942 doğumlu görünüyor. Düşünün benden küçük ama askerlik yoklamasına geliyorlar. Neyse, annem beni mahkemeye götürdü. Hakimin karşısına çıktık. İki de şahit bulmuş annem. Birisi amcamın oğlu, diğeri de karşı köyde yaşayan bir komşu.

Palamut davası!

- Hakim karşı köyde yaşayan komşuya sordu: “Sen ne biliyorsun?” O da başladı anlatmaya: “Bu çocuğun babasının ilk hanımından 9-10 tane doğum oldu, hepsi kız. Bu adamcağız da ‘oğlan, oğlan’ diye tutturdu. Sonra bu çocuğun annesiyle evlendi. Bu hanımdan doğanlar da hep kız oldu. Sonra nihayet bu çocuk dünyaya geldi. Çocuk doğduğunda babası köydeydi, palamut alıp satardı. Bir gün birisi koştu geldi. Dedi ki “Mahmut Ağa, müjde oğlun oldu!” Sonra hakim ona sordu, “Palamut ne zaman alınır satılır?” Komşu, “Sonbaharda” dedi. Hakim de “Oğlum burada 23 Mart yazıyor, demek ki ilkbahar. Demek ki sen yanlış söyledin, mahkemenin reddine...”

- Bu dava reddedildi ama annem pes etmedi. 2-3 ay sonra tekrar dava açtı. Bu kez Osmanlıca nüfus kütüklerini latin harflerine çeviren, nüfus idaresinde çalışan birisine 5 lira vererek onu şahit gösterdi. O da davada yaşımızı düzelttirdi. Dolayısıyla 23 Mart 1951’den 23 Mart 1947’ye tashih edildi, düzeltildi.

- Bu arada köye urgancı gelecek. O zaman kadastrocunun adı urgancı. Urganla ölçüp biçtiği için. O zaman 14-15 yaşındaki çocuk anne babasının rızasıyla evlenebiliyor. Benim de yaşım büyütülmüş. Beni 8 yaş büyük bir kız çocuğuyla evlendirmeye hazırlanıyorlar. Böylece toprak sahibi olacağım. O sırada, 1960 devrimi oldu. Devrim gelince, urgancı da toprak da gitti. Ben de evlenmedim, okula başladım. İşte yaş hikayesi budur arkadaşlar.”

Durmuş Yılmaz Kimdir?

Durmuş Yılmaz (d. 1947, Uşak, Türkiye), Türk ekonomist, bürokrat.

City University of London’da ekonomi dalında lisans, University College, University of London’da lisans üstü eğitim görmüştür.

1980 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kambiyo Genel Müdürlüğünde göreve başlamıştır. Dış Borç Erteleme, Döviz Kurları ve Döviz Rezerv Yönetimi alanlarında çalışmıştır. 1993 yılında Döviz İşlemleri Müdürlüğü Müdür Yardımcısı, 1995 yılında Bankalararası Para Piyasası Müdürü, 1996 yılında Ödemeler Dengesi Müdürü, 1997 yılında Döviz Risk Yönetimi, Krediler, Döviz ve Efektif Piyasaları ile Açık Piyasa İşlemlerinden sorumlu Piyasalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı, 2002 yılında İşçi Dövizleri Genel Müdürü olmuştur. 7 Nisan 2003 tarihinde yapılan Banka Genel Kurulunda Banka Meclisi Üyeliğine seçilmiş ve Mayıs 2003 - Nisan 2006 tarihleri arasında bu görevi sürdürmüştür.

18 Nisan 2006 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atandı.

2009 yılında Euromoney dergisi tarafından "Yılın Merkez Bankası Başkanı" seçilmiştir.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3831 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
durmuş yılmaz vikipedi, durmuş yılmaz, som dakika, merkez bankası başkanı durmuş yılmaz, durmuş yılmaz biyografi, merkez bankası başkanı, durmuş ali yılmaz, durmuş yılmaz kimdir, durmuş yılmazın yaşı, durmuş yılmaz ve palamut hikayesi, palamut hikayesi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri