Menemende püf noktalar

15.08.2010 - 9:30 | - Tüm hikayeler
  • Menemen, yaz-bahar yemeklerindendir. Zira Menemen için olgun kırmızı domates gerekir.

Menemen, mutfağımızın en çok yapılan yemeklerinden birisidir. Özellikle sera dışı domateslerin evimize girdiği nisan-mayıs aylarından, sonbaharın yavaştan kışa doğru gittiği ekim-kasım aylarına kadar. Menemen, yaz-bahar yemeklerindendir.

MENEMENDE PÜF NOKTALAR

Menemen, mutfağımızın en çok yapılan yemeklerinden birisidir. Özellikle sera dışı domateslerin evimize girdiği nisan-mayıs aylarından, sonbaharın yavaştan kışa doğru gittiği ekim-kasım aylarına kadar. Menemen, yaz-bahar yemeklerindendir. Zira Menemen için olgun kırmızı domates gerekir. Bilhassa pörsüyüp yumuşayan ve birkaç gün sonra çürüyüp çöpe gidecek domatesler tam menemenliktir.
Bazıları Menemen pişirirken soğan kullanmaz ama bence soğansız Menemen pek menem bi şeye benzemez.
Menemen, normalde tez canlı olan ve acıktığında iyice sabırsız olan benim gibiler için en ideal yemektir. Eğer malzemeleri bir yandan hazırlayıp diğer yandan pişirmeye geçtiyseniz, pişirmesi 10-15 dakikadan fazla sürmez. Şöyle ki;
Domatesleri, biberleri yıkadıktan sonra tavaya sıvı yağı boşaltıp hemen ocağı kısık durumda açacaksınız. Hızla doğranan kuru soğanları tavaya attıktan sonra ateşi biraz açıp biberleri doğramaya başlayacaksınız. Arada bir soğanları karıştırıp doğradığınız yeşil biberleri de tavaya boca edeceksiniz. Domateslerin kabuklarını soyduktan sonra bir tabağa minik minik doğrarken arada bir tavadaki soğan-biber ikilisini karıştırmayı ihmal etmeyeceksiniz. Aksi durumda sadece birer tarafı siyahlaşan soğanlar ve biberler, tavanın içinde Beşiktaş-Kocaeli Spor maçı varmış gibi bir manzara oluşur.
Domatesleri tavaya attığınızda önce bir kapakla kısa bir süre tavayı kapatın. Bu süre içinde domatesler hemen kendini salar. Sonrasında kapağı açıp domatesin saldığı suyun bir kısmının buharlaşmasını sağlayın. Zira vıcık vıcık bir karışıma yumurta ilavesi pek hoş olmaz. Ve unutmadan, Menemen için mutlaka yayvan ve geniş tavalar kullanın, kesinlikle tencere sınıfına giren pişirme kabı kullanmayın.
Yumurtayı elden geldiğince az kullanın. Fazladan kırılan yumurta, sebzeleri boğup, Menemeni sahanda yumurtaya giden bir mutasyona zorlayabilir. Yumurtaya rağmen domatesler ve biberler kendilerini geri planda hissetmemeli. Kırılan yumurtaları, denizin ortasında ada gibi bırakmayın ama fazlaca da karıştırıp Menemeni bulamaca çevirmeyin. Tahta kaşık veya spatula ile fazla derine dalmadan yapacağınız iki üç karıştırma hareketi yeterlidir.
Tek başınıza veya iki kişi paylaşacaksa tavadan ve ekmekle banarak yemenizi öneririm. Yok eğer tabaklarda servis yapacaksanız, en son kendinize alacağınız için tavayı bir parça ekmekle sıyırabilirsiniz. Hem o lezzetli lokmayı yersiniz, hem de bulaşık yıkarken tavanın temizlenmesi daha kolay olur.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
12496 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 18.08.2010 - 11:58
  • BD
  • Oyyy...
  • Hocam ben bazen içine iki-üç diş de sarmısak ekleyip üzerine de maydonoz serpiştiriyorum.. Tavsiye ederim, pek lezzetli oluyor.. Ama illaki taze ekmeğin köşesini kaşık kıvamında kullanarak yiyeceksin ki tadı çıksın.. :)

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
menemen, domates, yemek ve yaşam, puf noktalar

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri