Maydanoz Bahçesindeki Kabak Kızartması

02.01.2012 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Annemin yemeklerini unutuyormuyum nedir. Aklıma hiçbiri gelmiyor.

Annemin yemeklerini unutuyormuyum nedir. Aklıma hiçbiri gelmiyor. Sahi size kabak kızartmasını yazdım mı hatırlamıyorum. Ama ideal bir meze aynı zaman da yemek masanızdaki zeytinyağlı yemek veya kahvaltınızdaki hafif bir zeytinyağlı çeşit olsun. Nerede nasıl sunmak isterseniz oraya yakışan bir yemek. Tıpkı kolunuza annenizi takıp herhangi bir gün güzel bir cafeye gittiğinizde aldığınız lezzetle bire bir aynı olan lezzet.

Bir hafta sonunda annemle Bağdat caddesindeki Divan pastanesine gittik. Annem orayı her zaman çok severdi. Hemen cadde kenarı bir masa bulduk tesadüf. Oturduk. Oradan buradan sohbetlerimizin sonunda eve gidip kabak kızartması yapmaya karar verdik. İkimizde çok severdik kabağı. Annesinin çok sevdiği ama çocuğunun sevmediği bir yemek var mıdır acaba?


Kahvelerimizi yudumlarken bir Pazar sabahının güneşli ama buruk gökyüzüne bakarken ikimizinde birlikte olmanın hazını yaşadığımızı biliyordum. Hissedilmeyecek gibi değildi.
Mutluyduk birlikteydik. Elele tutuşabiliyor aynı zamanda birbirimizin sesini duyabiliyorduk. Kahkahalarımız birbirine karışıyordu. Gerçi annemin kahkahası her zaman seçilmiştir kahkaha sesleri arasında ama ben onun o güzel gözlerinin kısıldığını görebiliyordum.
Güzel günlermiş kıymetinin bu kadar büyük olacağını bilememişim. Kaybetmeden hiç bir değer bilinmiyor. Bir şans daha verilseydi böyle olurmuydu bilmiyorum.

Hemen arabayı getirdim. Malum annem biraz fazla kilodan biraz şekerden biraz kalpten ve solunum sorunlarından dolayı pek fazla yürüyemiyordu. Bende zorlamıyordum zaten. Yetmişbeş yaşına gelmiş biri olarak hayatının bir o kadar daha olmadığını biliyorduk. O da bende bunun ne yazık ki fazlaca farkındaydık.

Annemi arabaya bindirdim ve eve doğru yola koyulduk. Yolda keyfimize diyecek yoktu. Alış veriş yapmak için mahalledeki manava uğradık. Biraz kabak, maydanoz ve taze soğan aldık.

Eve geldiğimizde hemen ellerimizi yıkayıp mutfağa girdik. Bir yandan kabakları soyuyor ve doğruyorduk. Öte yanda ise ısınan sıvı yağın içine kesilmiş kabakları atıp kızartıyorduk.

Annem özenle taze soğanları ayıklıyor ve yıkıyordu. Yanında maydonozları da hem saplarından koparıp ayırıyor hemde yıkıyordu. Annemin o güzel elleri ile hazırladığı lezzetli yemeklerden biri daha dünyaya geliyordu. Özenle, sevgi dolu ve bir o kadar anne kokulu.
Arada gülüşüyor konuşuyor şakalar yapıyorduk. Yemeğimiz bir yandan hazır oluyordu. Bir yandan da bizim sevgimiz akıyordu kızartma yağının içinde kızaran kabaklara. Maydanozları ben doğramaya başladım. Annem kabakları özenle tabağa alıyordu. Küçük bir borcam içine aldı. Benim doğradığım maydanozlarla annemin doğradığı taze soğanların harmanı ortaya enfes kokulu tazeyeşilliklerin karmaşık kokusunu yayıyordu. Anne kızın yaptığı enfes lezzetli ve sevgi dolu kabak kızartması.

Düz bir tabağa maydanozlarla taze soğanların karışımını koydu üstüne kabakları boşlattı annem. Görüntü enfesti. Kokusu ise dayanılmazdı. Taze ekmek aldım bakkaldan. O sırada annem masayı hazırlamıştı bile. İki tabak, çatal, bardak...

Annemle karşılıklı oturduk. Servisi ben yaptım. Suları annem doldurdu.

Keyifle başbaşa yediğimiz bu yemeği unutmam mümkün olmayacak. Çünkü annemle birlikte yaptığımız ve ne yazık ki masaya oturarak yediğimiz son yemekti. Çünkü annem misyonunu tamamladığına inanıyordu. Çünkü annem çocuklarının hepsinin büyüdüğüne ve kendisi olmasada ayakata kalabileceğine inanıyordu. Annem misyonunu tamamlamıştı.
Biz annemle birlikte tazesoğanlı maydanoz bahçesinin ortasındaki kabak kızartmasını sevgiyle, aşkla, saygıyla, gülüşle, ahenkle, başbaşa yaptık.

Birlikte yediğimiz bu son yemeği hiç paylaşmak istemedim. Ama bu sabah çok sevdiğim bir dostum bana artık uyan dedi. Uyan ve bir yemek yaz. Annenin yaptığı şeftali reçelini sabahın köründe okuyorum. Sıcacık sevgi dolu yemek hikayelerini özledim diyerak sizlerle bu yemeği paylaşmaya karar verdim.


Deneyin ama mutlaka çocuğunuzla birlikte başbaşa sevgi dolusu lezzetlerle deneyerek hazırlayın ve yine başbaşa oturup aşkla yiyin.

Afiyet olsun. 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3531 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri