Maya

31.10.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Hadi bir koşu git de Azime Teyzenden mayalık al gel...

 

Evin üst katını pek kullanmazdık. Orası bir tür kiler ve depo olarak işe yarardı. Tahta zemin üzerinde patatesler, soğanlar serili. Duvarlarda yazdan kurutulmuş ipe dizili sebzeler asılı olurdu. Kapaklı bir gömme dolabın içinde de un çuvalı ve dolabın içindeki minik oyuntuda bakır bir tasın içinde tülbente sarılmış maya.

Ekmek için yoğurulan hamurdan el kadar kısım, iyice unlanıp bir kapta saklanırdı. Bu el kadar hamur parçası, bir sonraki ekmek hamurunun mayası olurdu. Taş gibi kuruyup sertleşen mayalık, bir tasın icinde suyla çözülür ve hamur teknesindeki unun üzerine boşaltılırdı. Çocuk gözlerim, pek çok kez bu sahneye tanık olmuştur. Mayanın büyüleyici bir etkisini ve maya olmadan ekmek olmayacağını çok erken öğrenmiştim yani.

Hatta arada bir mayalık olarak ayrılan hamur parçasının bulunduğu dolabı açıp bakardım. Sanki tanrıların kutsal ateşini çalıp getiren Prometheus,   gidip bu mayayı da bir yerlerden alıp getirmiş ve biz de onu titizlikle koruyoruz gibi gelirdi bana. Mayamızın başına bir şey gelirse artık ekmek yapamayacağımızı düşünüp müthiş bir korkuya kapılırdım. Hemen mayamızın tülbentini örtüp dolabı da dikkatlice kapatır çıkardım odadan. 

Bir keresinde nasıl olmuşsa Annem yoğurduğu ekmek hamurundan mayalık ayırmayı unutmuştu. Galiba ablam kabakulak çıkartmıştı ve onun telaşından mayayı unutmuştu kadın. Üst kattaki o odada her zamanki gibi unu elemeye başladı hamur teknesinin içine. Elek annemin iki eli arasında ritmik bir ses çıkartarak hızlı hızlı gidip geliyor, ben de  elenen unların süzülerek tekneye inişini izliyordum. Un eleme işi bitip aşağıdan getirdiği sıcak su güğümünü de teknenin yanına koyduktan sonra dolabın kapağını açtım annem:

-Tüüühhh mayayı unuttuk geçen de… 
Ben de bir heyecan, bir panik. Konuşamadım bile bir an ve ekmeksiz kalacağımızı düşündüm.  Annemin şaşkınlığı hemen geçti ve bana dönüp:

-Hadi bir koşu git de Azime Teyzenden mayalık al gel... 

Henüz o yaşlarda okumamıştım ama elimde bir parça maya ile merdivenlerden çıkışım tıpkı Prometheus gibi gururluydu…

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3392 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri