Mardin işi

05.04.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Makarna denince aklımıza hemen İtalya gelir değil mi? Haksız da sayılmayız.

Makarna denince aklımıza hemen İtalya gelir değil mi? Haksız da sayılmayız.

İtalya’da kişi başına yıllık 27-30 kg makarna tüketiliyor. Bu rakam Türkiye’de kişi başına yıllık 5-6 kg’ ye düşüyor.

Ülkemiz, İtalya’dan sonra dünyanın en çok makarna ihraç eden ülkesi durumunda olmasına rağmen makarna tüketiminin düşük olmasının temel sebeplerinden biri yemek kültürümüzde makarnanın ana yemek değil tamamlayıcı yemek olmasından kaynaklanıyor.

İngiltere’de bir İngiliz ailenin yanında bir süre yaşamıştım. Ev sahibesi haftada bir defa özenerek değişik soslu makarnalar pişirirdi. Kocaman bir tabak yememe ve midemin tıka basa dolmasına rağmen aç olduğumu düşünürdüm. Anlaşılan 5 yıl Mardin’in ilçesi olan Kızıltepe’ de yaşamak birtakım alışkanlıklar edinmeme sebep olmuştu.

Kızıltepe’de yüksek ısı teknolojisine sahip makarna fabrikaları bulunuyor ve üretilen makarnanın önemli bir kısmı ihraç ediliyor.

Birçok defa Kızıltepe sofralarına konuk oldum ve makarna yediğimi hiç hatırlamıyorum. Çünkü burada misafire makarna ikram etmek bir nevi özensizlik sayılıyor. Bunun yerine bol etle yapılmış ve tartışmasız pilavla ikram edilen yemekler daha makbul…

Hamur işi bir yemek olan makarna hem besin değeri yüksek, hem doyurucu, hem de vücut için gerekli vitamin ve mineralleri içeren sağlıklı bir besin sayılıyor. Hem artık salatalar gibi makarna da bazı restoranlarda ana öğün olarak sunuluyor. Kısa zamanda hazırlayabileceğiniz oldukça şık ve pratik bir makarna tarifi vermek için bunlar yeterli sanırım.

Makarnayı haşlayıp servis tabağına alın. Üzerine bir iki kaşık yoğurt ekleyin.
Sosu için; İnce kıydığınız yeşilbiber, domates ve sosisi az yağda biraz salça ile kızartın. Üzerine dilediğiniz yeşillikleri (maydanoz, tere otu, roka vb) ince kıyarak ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız sosu makarnanın üzerine dükün. Afiyet olsun… 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4000 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri