Lezzetli çiçekler

14.04.2011 - 12:29 | - Tüm hikayeler
  • Okuldan gelir gelmez sokağa çıkardık. Tabii ne şehirler bu kadar kalabalıktı o zaman, ne sokak aralarından geçen araba sayısı bu kadar fazlaydı.

Okuldan gelir gelmez sokağa çıkardık. Tabii ne şehirler bu kadar kalabalıktı o zaman, ne sokak aralarından geçen araba sayısı bu kadar fazlaydı.
İşte o zamanlar en sevdiğimiz şeylerden biriydi, akasya ağaçlarına çıkarak ya da aşağıya uzanan dallarından çiçeklerini toplamak ve o çiçeklerin içindeki ballı özü yemek. Tabii sadece biz çocuklar değildik çiçekleri damağımızla birleştiren. Annelerimiz de bazı çiçekleri reçellerine, şerbetlerine koyarlardı.
İşte o eski günlerden kalmadır benim annemin yaptığı akasya reçeline, gül şerbetine olan düşkünlüğüm. Bugün bile, tıpkı annemin, anneannemin yaptığı gibi, güllacın üzerini hercai menekşelerle süslediğim olur. Hazır süslemeden bahsetmişken, yaptığım yaşpastaları süslemek için bazen taze gülleri tercih ettiğimi de söylemeliyim. Gülleri önce yumurta beyazına, sonra pudraşekerine bulayarak kullanırım.
Çiçeklerle mutfak arasında her zaman bir bağlantı olmuştur benim için. Çocukluğumda yediğim gül reçelinden, şimdilerde pasta süsü olarak kullandığım güllere... 

Sahrap Soysal

hurriyet.com.tr

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3870 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, güzel çiçekler

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri