Lezzetli bal kabağı pilavı

21.03.2010 - 11:14 | - Tüm hikayeler
  • Bol lif ve bolca da madensel element içeren balkabağı ve çekirdeği mutlaka yenilecekler arasında ilk onbire giriyormuş

Bol lif ve bolca da madensel element içeren balkabağı ve çekirdeği mutlaka yememiz gereken yiyeceklerin arasında ilk onbire giriyormuş duydunuz mu?

Kabak çekirdeği, içerdiği Omega-3 ile kalbimizin, bir çoğumuzun yeteri kadar almadığı magnezyumla da kaslarımızın canı ciğeriymiş. Ayrıca 'turuncu rengi' nedeniyle 'beta karoten' bakımından çok zengin olan balkabağının kalp hastalıklarından başka, kansere sebep olan DNA zararını önlemeye yardımcı olduğunu da söylüyor işin uzmanları.

Baktım faydaları yere göğe sığdırılamayan bu sebzenin genellikle tatlısı yapılıyor yurdumda, bizim Karadenizin dışarıda pek bilinmeyen kabak pilavını paylaşayım dedim yemek hikayelerinde…

Yetiştirdiği balkabakların tadı ve büyüklüğüyle meşhur bir anneannem, kabağın pilavını yapacak kadar sivri zeka atalarım, kabak pilavı istiyorum dediğimde hiç aldırmamış gibi yapıp sonra dün o karda kışta, arızalı bacağıyla çarşı pazar gezip, kabağın iyisini arayan tonton bir babam ve onun kesip doğradığı kabakları pilava yakıştıran bir annem varken, söyleyin nasıl anlatmayayım ben bu pilavı? Anlatacağım tabiî ki de:

Malzemelerimiz: 2 su bardağı pilavlık pirinç,  yarım kilo balkabağı, tuz, su, şeker, tereyağı ve sıvıyağ.

Püf Noktaları: Balkabağımız koyu turuncu renkte, sert ve kuru, çabucak lapalaşmayan cinsten olursa pek güzel olur-muş. (Beraber öğreniyoruz)

Bal kabağımızın kabuklarını soyup küp küp doğruyoruz. Bir yandan büyükçe bir tencerede makarna haşlar gibi bol su kaynatıyoruz, tuzunu ve bir yemek kaşığı toz şekeri ilave ediyoruz. Pirincimizi yıkayıp kaynayan suya atıyoruz. Bir iki karıştırıp, annemin değimiyle 3-4 taşım, pirinç azcık yumuşayana kadar kaynatıyoruz ( 5-10 dakika), sonra pirince kabaklarımızı ilave ediyoruz. Arada karıştırarak, kabaklar yumuşayana kadar, ancak pirinç lapalaşmadan pişirdiğimiz pilavımızı kevgirden geçiriyoruz. Bir yandan bir kaşık tereyağı ve sıvıyağı eritip kızdırıyoruz ve tencereye aldığımız pilavımızın üzerine eşit dağılacak şekilde gezdiriyoruz. Kısık ateşte hafif demlendirip altını kapatıyoruz.

“Haşlama suyunu dökmeseydik keşke” dedim, annem “bu anlattığım süzme kabak pilavıydı, haşlama suyunu dökmek istemiyorsan aynı malzemeleri 4,5 su bardağı suda haşla, suyunu çektirip üzerine yağ gezdir, çekme usulde pişir dedi.” Olur dedim!

Dilerseniz siz de pişirebilirsiniz bal kabaklı pilav. Biz Karadenizliler bu kabaklı pilavın üzerine toz şeker serpip yiyoruz, çok da seviyoruz. Siz da sever misiniz bilmem da?
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
9942 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, balkabağı, yemek hikayeleri, balkabaklı pilav, pilav tarifi, lezzetli yemekler, lezzetli yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri