Leblebi sever misiniz?

06.05.2011 - 18:31 | - Tüm hikayeler
  • Nerede bir kuruyemişçi görsem, özellikle de önünde leblebi kavruluyorsa, dayanamayıp hemen biraz sarı leblebi alırım.

Peki leblebinin memleketi neresidir? Yani leblebi deyince aklımıza neresi gelir? Tabii ki Çorum.
Üç asırlık leblebicilik geleneği olan Çorum’un leblebisinin bu kadar ünlü olmasının en önemli nedeni, elbette ki yapım aşamasındaki incelikler.
Çorum’un nohudunun da bu ünde önemli payı var tabii ama son yıllarda bu nohut leblebi yapımına yetmediği için Çorumlu ustalar nohudu başka illerden alıyorlar.
Çorumlular leblebinin eskiden de kendi illerinde çok tüketilen, misafirliklerde ikram edilen bir kuruyemiş olduğunu ama yurt çapında bu kadar “meşhur” olmadığını söylüyorlar.
Bundan yaklaşık 20 yıl önce oradan geçen çevre yolu sayesinde değişmiş her şey. İnsanlar artık Çorum’a rahatça uğrayıp haklı bir üne sahip olan leblebisinden alıyor ve hediyelik olarak götürüyorlar.
Çorum’da leblebi üretimi bundan 35-40 yıl önceye göre iki, hatta üç kat artmış. Leblebi satışı elbette ki yazın daha çok, çünkü yaz tatiline çıkan insanlar evlerine ve sevdiklerine leblebi götürüyorlar.
Yaz geliyor. Yıllık izinler kullanılacak, tatillere çıkılacak, gezilecek, yenilip içilecek. Yolunuz Çorum’a düşerse bu nefis leblebiyi toprağında tadın derim.

Sahrap Soysal
 

hürriyet

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4735 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
leblebi, hürriyet, sahrap soysal, pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri