Lale festivali başlıyor

30.03.2011 - 15:18 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Lale Devri, adını o dönemde İstanbul'da yetiştirilen ve zamanla ünü dünyaya yayılan lale çiçeklerinden alır.

İstanbul'un önemli simgelerinden ve Türk kültürünün de bir parçası olan laleyi İstanbullularla buluşturan Uluslararası İstanbul Lale Festivali, "En Güzel Lale İstanbul'da Yetişir" ve "İstanbul Lalesiyle Buluşuyor!" sloganıyla 2005 yılında başladı. Uluslararası İstanbul Lale Festivali kapsamında, bu yıl da kentin dört bir yanında etkinlikler düzenlenecek.

Bu yıl da İstanbul ve İstanbullular lalesine kavuşurken; Emirgan Korusu, Taksim Meydanı, Hidiv Korusu, Göztepe Gül Bahçesi, Büyük Çamlıca Korusu, Sultanahmet Meydanı ve Gülhane Parkı festival süresince çeşitli etkinliklere sahne olacak. Ebrudan, heykele lale temalı pek çok ürünün satışının yanı sıra resim ve fotoğraf sergisi ile müzik dinletileri gerçekleştirilecek.

Lale

Lale, zambakgiller (Liliaceae) familyasından Tulipa cinsini oluşturan güzel çiçekleri ile süs bitkisi olarak yetiştirilen, soğanlı, çok yıllık otsu bitki türlerinin ortak adıdır.

Anavatanı Kazakistan'dır. Türkiye’nin çoğu yerine özellikle Nevşehir ve bölgesine doğal olarak yayılmıştır. Soğanlarının üzerinde zarımsı bir örtü bulunur. Etli ve yeşil 2-8 yaprağı vardır. Çiçekler, saplar ucunda çoğunlukla bir, bazen ikidir. Çiçek parçaları altılıdır. Kırmızı, sarı ve ara tonlarda renklere sahiptir.

16'ncı yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafindan Hollanda Kralı'na gönderilen laleler, ilk başta Hollandalılar'ı ve kısa zaman içerisinde tüm Avrupalılar'ı hayranlık içinde bırakmışlardır. Böylece günümüze kadar dünya'nın en fazla lale üreten ülkesi Hollanda olmuştur.

lale hayatta turunçgillerden sayılır anavatanı kazakistandır.

Lâle Devri

Lâle Devri, (Osmanlı Türkçesi: لاله دورى) Osmanlı Devleti'nde, 1718 yılında Avusturya ile imzalanan Pasarofça Antlaşması ile başlayıp, 1730 yılındaki Patrona Halil İsyanı ile sona eren dönemdir. Bu dönemin padişahı III. Ahmet, sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır. Zevk ve sefâ devri olarak bilinir. Adını, o dönemde İstanbul'da yetiştirilen ve zamanla ünü dünyaya yayılan lale çiçeklerinden alır. Bu dönem gerileme dönemine dahil olmaktadır.

Nedim, Lâle Devri'nin günlük hayatını ve İstanbul'un tasvirini aşağıdaki unutulmaz mısralarla yapmıştır:

"Bu sehri İstanbul kî, bî misl ü behâdir;
Bir sengine yekpare Acem mülki fedadir.
Bazari hüner madeni ilm ü ulemadir.”

İnce ve hassas bir ruha sahip olan Sultan III. Ahmet, sadrazam Damat İbrahim Paşa ile uyum içerisinde çalışmış, bu sırada yaşanan Lâle Devri'nde sanata, edebiyata ve toplumsal hayata özgün bir anlayış getirilmişti. Sultan III. Ahmet, Topkapı Sarayı ile Yeni Câmii'de birer kütüphane, Ayasofya'da Bâb-ı Humâyun'un karşısında Türk sanat şaheserlerinden sayılan Sultan Üçüncü Ahmet Çeşmesi ve İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak amacıyla da Deryayi Sim adlı bir su bendi inşa ettirmiştir.

Bunlardan başka Üsküdar Yeni Vâlide Câmii, Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Damat İbrahim Paşa Camii ve Külliyesi, İstanbul'da Yeni Postane arkasında Daarül Hadis ve Sebil, Ortaköy Camii önündeki çeşme, Üsküdar Şemsi Paşa'da Hüsrev Ağa Camii önündeki çeşme ve Çubuklu Camii yanındaki Mesire Çeşmesi gibi eserler yine bu dönemde yapılmıştır.

Dönemin belki de en gözde eseri olan Sâdâbâd, maalesef günümüze kadar gelememiş, bize yıkıntıdan fazla bir şey kalmamıştır.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6111 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
lale festivali, lale, lale resimleri, lale devri, lale resmi, lale lodge, asya lale, ters lale, siyah lale kitabının özeti, lale soğanı satışı, siyah lale, lale devri dizisi izle, lale akvaryum, mavi lale, lale otel sapanca, beyaz lale, lale bitkisi, leman sam lale dinle, lale restaurant, ters lale çiçeği, asya lale konya, lale devri dizisi konusu, ters lale soğanı, sapanca lale otel, leman sam beyaz lale, lale dikim zamanı, lale otel, lale ekimi, lale devri dizi izle, ters lale resmi, lale lodge alaçatı, lale türleri, ela lale el ele, siyah lale özeti, lale dağıtım bursa, lale park, lale yavaş sevişme sahnesi, lale plak, lale devri yenilikleri nelerdir, lale ağacı, lale dikimi, beyaz lale izmir, lale akvaryum market, lale devri jenerik, ferhat göçer lale devri dinle, lale bahçesi, sibel can lale devri dinle, istanbul lale, lale park konya satılık, club lale sapanca, lale yetiştirme, lale soğanı ne zaman ekilir, lale lodge butik otel, lale motifi, lale devri dizisi, altın lale kuyumculuk izmit, lale üretimi, lale devri vikipedi, lale soğanı nasıl saklanır, foto lale, beyaz lale kitabının özeti, lale akkaya, lale kemal kimdir, lale mansur amerikalı video, lale fiyatları, çiçek yetiştiriciliği, lale siparişi, lale mt2, lale gönder, hollanda lale festivali, lale devri dizisini izle, lale devrinde yapılan yenilikler maddeler halinde, origami lale yapımı, gül lale resimleri, lale orta hayatı, lale somak, lale çiçeğinin özellikleri, lale gül resimleri, konya lale park evleri örnek daire, osmanlı devleti lale devri, lale yetiştirme teknikleri, lale soğanı nasıl yetiştirilir, lale devri dizisi müzikleri, ela lale el ele oyun, beyaz lale özeti, emirgan lale bahçesi, lale oyun, lale roche izle, siyah lale kitap özeti, lale tara, lale dönderici, ela ile lale el ele, lale başar fotoğrafları, siyah lale özet, soğanlı süs bitkisi, lale taşkın kadın doğum kitabı, mor lale, lale devri dizisi jenerik müziği, lale erdem, lale ayakkabı, lale festivali 2011, nisan 2011, nisan 2011 lale festivali, 2011 lale festivali, lale festivalinde nereye gitmeli

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri