Kuzu yemeseniz ne olur!

04.09.2009 - 13:22 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Kültürümüzde yemek yemek, sağlığın iyiliğin işaretidir. Yas tutulduğunda, bir dertten avare oluduğunda, bir amaç için(oruç tutmak gibi) aç kalınır.
  • Üniversite sınav sonuçları açıklandığında başarısız olan Ardahanlılar'ın hiç bir şey olmamış gibi Prof. Dr. Ramazan Korkmaz'ı kuzu yemeye davet etmeleri tepkisine neden olmuştu.
  • Ramazan tepkisini şöyle ifade etmişti: Dedim ki, 'Zıkkım yiyin. Yani kuzu yemeseniz ne olur. Yani bugün siz yas tutmanız lazım, bugün siyah kurdele takmanız lazım, bugün gazeteler siyah çıkmalıydı.'

Bu yıl ÖSS sonuçları açıklandığında, Ardahanlılar için hiç de olumlu bir tablo ortaya çıkmadı. Ardahan'ın ÖSS'deki başarısızlığı açıklandığı zaman Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, kentte yas ilan edilmesini istemişti.

Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, "Sonuçlar açıklandığının ertesi günü Ardahanlılar, hiçbir şey olmamış gibi beni kuzu yemeye davet ettiler. Dedim ki 'Zıkkım yiyin. Yani kuzu yemeseniz ne olur. Yani bugün siz yas tutmanız lazım, bugün siyah kurdele takmanız lazım, bugün gazeteler siyah çıkmalıydı.' ÖSS sonuçları beni ağlattı. Bu durum Ardahan'da nasıl bir eğitim yapıldığını ortaya çıkarıyor, Ardahanlıların bu durum karşısında artık başkaldırıp, bugünden itibaren mutlak çözüm istemesi gerekiyor" demişti.

Yaklaşık bir ay sonra Vali Selim Cebiroğlu, merkeze alındı. Yerine İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Tekmen'in atandı.

Görünen o ki "zıkkım yiyin" polemiği bir süre daha devam edecek.

Kültürümüzde yemek yemek, sağlığın iyiliğin işaretidir. Yas tutulduğunda, bir dertten avare oluduğunda, bir amaç için(oruç tutmak gibi) aç kalınır. Bu nedenle Prof. Dr. Ramazan Korkmazın hiçbir şey olmamış gibi insanların kuzu yemeye davet etmeleri tepkisini çekmiş olsa gerek.

Eğitim ve yemek, toplumsal değer yargıları ve yemek. Ne yazık ki biz bunu yapıyoruz. Yanımızda çığlık çığlığa bağıran canlılar olsa da, sofra başında yerimizi alıyoruz.

Bekir Coşkun 2004 yılında yazdığı "ölüme bakarken pilav yemek"* başlıklı yazısında değiniyor.."Bir cesedin yanına masa kurup kahvaltı yapmak ya da akşam yemeği yemek olası mıdır?...Biz bunu yapıyoruz."

Evet biz bunu yapıyoruz.

Varsın, gençlerimiz üniversiteyi kazanmasın! Üzerinde oturup biraz düşünmek yerine, kuzuyu nasıl çevireceğimizi düşünebiliriz. varsın çocuklarımız eğitim süreçlerini tamamlamada eksik kalsınlar, nasıl sofra donatırız diye düşünebiliriz.

Peki ya sonra?

Sonra karnımızı kim doyuracak?....Kuzuları da yedik!

*http://hurarsiv.hurriyet.com.tr
*http://w9.gazetevatan.com

 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5171 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
kuzu çevirme polemiği, ölüme bakarken pilav yemek

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri