Kuyumcudan güveç tarifi

28.11.2011 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Kuyumcu diye yazdık ama aslında o taş experi imiş ve yurt dışından da bu konuda teklifler almış

Tarkan Saçlıoğlu, on yaşından beri aile mesleği olan kuyumculuğa gönül vermiş ve mesleğine 27 yıldır bir fiil Tunalı Hilmi’de devam ediyor.

Kuyumcu diye yazdık ama aslında o taş experi imiş ve yurt dışından da bu konuda teklifler almış. Gitmemiş, çünkü bulunduğu noktadan memnun. İş takı servisi olunca bayanlar geliyor aklıma. Nasıl zor mu bayan müşteriler diyorum. Seçici ve titiz olduklarından biraz zor olsalar bile onlarla çalışmaktan şikayetçi değilim diyor. “Kuyumcu 40 yaşına kadar güven kazanır sonra da para” anlayışını benimseyen ve zaman bulamadığından evde yemek yapamayan ama bu işi çok sevdiğini söyleyen Saçlıoğlu’ndan asıl güveç tarifi almak istiyorum ben. Güveç için toprak güveçlik şartmış ama bu kapı kullanmadan zeytinyağı ile iyice sıvayıp fırında bir süre tutmak gerekiyormuş.

Güveç kabının içine kemiksiz kuzu etini yıkayıp bırakın. Ardından küp şeklinde doğradığınız patlıcanları, kabuğunu soyduğunuz sarımsakları ve sivri biberleri etin üzerine sırayla dökün. En üste taze mevsim domateslerini, kabuğunu soyup doğradıktan sonra bolca bırakın. Üzerine ise biber salçası ve tuz ilave edin. Buraya kadar oldukça basit olsa da işler bundan sonrası önemli. Çünkü hazırladığınız güveci üzerine folyo ile kapatıp 180 derecelik fırında iki saat kadar; daha sonra da folyoyu açıp domatesler iyice pişip suyunu çekinceye (yaklaşık bir saat) kadar pişirmeniz gerekiyor.

Tarifini bizlere keyifle anlatan Tarkan’dan, kendi deyimiyle, bazı devlet büyüklerinin bile tadı damağımızda kaldı dedikleri çiğköfte tarifi için söz aldım. 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4589 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 30.11.2011 - 13:54
  • muammer
  • www.pideci.com
  • Ben pide içinde bir hikaye yazmanızı isterim :)

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri