Kuru Soğan 3,5 lira

12.04.2010 - 1:49 | - Tüm hikayeler
  • Akıllı fırsatçı, ya da vicdansız stokçu topladığı tarımsal ürünleri uygun depolarda biriktirir. Sonra da serbest piyasa ekonomisinin arz-talep dengesini gözeterek, ürünün piyasa fiyatını belirler.

Ülkemizin tarımsal üreticileri yıllardır sahipsiz ve örgütsüz. Ürünü ya böyle fırsatçıya satar, ya da ürün elinde kalıp batar. Akıllı fırsatçı, ya da vicdansız stokçu da bu şekilde topladığı tarımsal ürünleri uygun depolarda biriktirir.

 

KURU SOĞAN 3,5 LİRA

Aslında yaptıkları, “serbest piyasa” ekonomisinde suç değil. Hatta bu ekonomik modelin en önemli ticaret kuralı. Adamlar daha soğan tarlada iken gidip alıyorlar ve “kendilerince uygun gördükleri bir arz etme zamanlaması” ile satarak para kazanıyorlar.

Ülkemizin tarımsal üreticileri yıllardır sahipsiz ve örgütsüz. Ürünü ya böyle fırsatçıya satar, ya da ürün elinde kalıp batar. Akıllı fırsatçı, ya da vicdansız stokçu da bu şekilde topladığı tarımsal ürünleri uygun depolarda biriktirir. Sonra da serbest piyasa ekonomisinin arz-talep dengesini gözeterek, ürünün piyasa fiyatını belirler. Talebin yoğun olduğu büyük kentler başta olmak üzere her yere gıdım gıdım arz-ı endam eder.

Ürünün fiyatı genellikle olması gereken değerin 2-3 misli üzerine çıkar. Hükümet yetkilileri bazen, fiyatı artan ürünü dışarıdan getirmekten söz ederler ama akıllı stokçular bu tehdide gülüp geçerler. Zira herhangi bir ürünü piyasayı etkileyecek kadar stoklayan bu akıllı adamlar, olası ithalat riskinin tedbirini de çok önceden almışlardır.

Halkımız ise ekonomik konularda asla tepki vermemesiyle bütün dünyada nam salmıştır. Pek çok ülke yöneticisinin gıpta ettiği, içinden “keşke benim de böyle bir halkım olsa” dediği eşsiz güzellikte bir insan topluluğudur. Bilhassa son çeyrek yüzyıldır sadece uhrevi ve etnik meselelerde sesi çıkan bir toplumdur. E kuru soğanın açılımı filan da olamayacağına göre necip milletimin de umurunda değildir. Ama ben yine de beslenme, barınma, sağlık, eğitim, iş-aş gibi kıytırık konulara önem veren küçük bir azınlık için yazayım dedim. Hatta kendimce tarihe not düşeyim dedim:

Tarih : 11 Nisan 2010 Günlerden Pazar.
Yer : Ankara Yenimahalle Semt Pazarı
Ürünün Adı : Kuru Soğan
Fiyatı : 3,5 TL

 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6819 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pazar, soğan, yaşam, yemek ve yaşam, duyarlılık

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri