Kriz leblebiyi uçurdu

01.02.2010 - 14:00 | - Tüm hikayeler
  • Şimdilerde her yerde bir “kriz” lafıdır söylenip duruyor. Nedense sanki eskilerde bizim evde hiç kriz yokmuş gibi bir ruh haline sahibim.

Şimdilerde her yerde bir “kriz” lafıdır söylenip duruyor. Nedense sanki eskilerde bizim evde hiç kriz yokmuş gibi bir ruh haline sahibim. Herhalde evimizde o denli istikrarlı kronik bir kriz olacak ki bunu kanıksamış ve farkında bile değildik. 

Geçenlerde krizle ilgili bir yazıya rastladım. Yazıda 1974- 1980 yılları arasında Türkiye’de ekonomik kriz olduğunu söylüyor. Ne garip benimse en mutlu olduğum dönemler. Tabi bu dönemler benim çocukluk günlerime denk geliyor. Belki de ondandır. Ama bir olay vardır ki ekonomik krizin ne mendebur bir şey olduğuna dair bana ipucu vermiştir. 

Yıl 1975. Taksim Yenişehir’de eski bir apartmanın bodrum katında kiracıyız. Altı çocuk anne ve baba eder sekiz kişi. Oturduğumuz yerin camı kaldırım hizasında. Pencereden baktığınızda yürüyenlerin ancak ayakkabılarını görürsünüz. Aynı evleri bugünde gezseniz Taksim’de görürsünüz. Evin en küçüğü olarak ben tabiî ki el üstünde tutuluyorum. 

Bir sabah kalktığımda evde hararetli bir tartışmanın olduğunu gördüm. Ne olduğunu anlamaya çalışırken abim gülümseyerek “leblebilerin gitmiş” dedi.

Ne demek “leblebilerin gitmiş.”

“Yoksa bana gelen leblebiyi ablam mı yemiş?” Diye içimden geçirdim.  

Meğer o akşam bir hırsız açık pencereden içeriye ucu kancalı bir sopa uzatarak evin içindeki eşyaları toplamak istemiş. Bu esnada babam uyanmış ve sopaya asılmış.Tabi hırsız daha atik davranmış ve sopayı çekip kaçmış. Aradan bir süre geçmiş hırsız yine gelmiş bu defa bir ceketi çekmiş diğerleri için sopayı uzattığında babam yine fark ediyor. Bu defa iyi asılmış ve sopa onda kalmış. Tabi bağırmayı ihmal etmemiş. Evdeki gençler kalkınca hırsız kaçmayı tercih etmiş.  Ama giderken beraberinde abimin ceketini de götürmüş. Tahmin edeceğiniz gibi ceketin içinde para olma ihtimali yok ama bana gelen leblebiler ceketle birlikte gitmiş. Yani anlayacağınız kriz daha o yıllarda beni vurdu. 

Aradan yıllar geçti. Ama bir türlü o leblebileri unutamadım. İnşallah bir daha o günleri görmeyiz. 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4192 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
krizde yemek, ekonomik krizde yemek, leblebi, çocukluk anıları ve yemek, çocuk ve yemek, yemek hikayeleri, kısa hikayeler, yemek öyküleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri