Kayseri’nin ‘bastırma’sı

21.04.2011 - 10:41 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Kayseri’de halk pastırmaya “bastırma” der.

Kayserililere göre bastırma Kayseri’de yapılır, başka yerlerde yapılana bastırma denmez. Hatta bazıları Atpazarı’nda yapılan bastırma der de başka bir şey demez. Çünkü adını bastırmadan alan bastırma yazında bir rüzgar eser burada ve iddia edilir ki, bu rüzgarda kuruyan bastırmanın lezzeti, tadı, kokusu başka olur. Çok kısa süren bu rüzgar kuru ve tozsuzdur.
Atpazarı’nda dört-beş metre derinlikten çıkan suyla yıkanan bastırmanın tadı da başka olur. Çünkü kesilen hayvanların eti kaya tuzuyla tuzlanır, Atpazarı’nın kuyu suyuyla yıkanır ve 10-15 gün asılarak kurumaya bırakılır.
İşte bu kurumada az önce bahsettiğimiz rüzgarın önemi büyüktür. Etler iyice kızardığında cenderede bir gün bekletilir ve çemene yatırılır. Nihayet Kayseri’nin Evliya Çelebi’nin eserlerinde bile yerini alan bastırması kuru vaziyette piyasaya sunulur. 

sahrap soysal

hurriyet

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4304 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
pastırma, pasta, yemek yemek, yemek, yemek oyunu, yemek tarifleri, yemek tarifi, yemek tarif, tatlı, yemek tariflerim, yemek tariflerini, yemek tarifle, yemek tarifler, yemek tarifeleri, yemek tarifesi, yemek tari, kurabiye, sodexho, yemek sepet, yemek yapma, yemekler, Oktay usta yemek, resimli yemek, resimli yemekleri, yemek resimli, oktay usta yemek tarifleri, meze, yemek tarifi Oktay usta, yemek tarifleri oktay usta, resimli yemek tarifi, yemek tarifi resimli, resimli yemek tarifleri, yemek tarifleri resimli, resimli yemek tarifler, yemek tarifler resimli, yemek oyuna, tavuk yemekleri, tavuk yemek, pastalar, lokanta, ne pişirsem, catering menüleri, lezzet, yemek oyna, et yemekleri, patlıcan yemekleri, kolay yemek, yemek listeleri, yemek listesi, hamur işleri, pratik yemekler, pratik yemek, kolay yemek tarifleri, yemek tarifleri kolay, ev yemek, kolay yemek tarifler, eve yemek, evde yemek, ev yemekleri, bebek yemek, etli yemek, iftar yemek, diyet yemek, pratik yemek tarifleri, pratik yemek tarifler, bugün ne pişirsem, sebze yemekleri, sebze yemek, ne yemek, pasta yemek, akşam yemeği, yemek menüleri, portakal ağacı yemek tarifleri, yemek siteleri, yemek siteler, yemek sitesi, nefis yemek tarifleri, yemek menüsü, tavuklu yemek tarifleri, sulu yemek, yemek çeşitleri, ankara yemek, yemek Ankara, et yemek tarifleri, tavuklu yemek, istanbul yemek, yemek İstanbul, yemek siparişi, yemek sipariş, tabldot, ramazan yemek, yemek programlari, yemek günlüğüm, yemek kursları, yemek kitabi, yemek kursu, videolu yemek tarifleri, yemek tarifleri videolu, oktay ustadan yemek tarifleri, kayseri pastırması

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri