Kastamonu Yöresinin Etli Ekmeği

16.04.2012 - 13:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Edip Cansever, "Başım Dönüyor İkimizden" şiirinde Çocuklar ekmek yiyorlar gibidir sesin der..

Edip Cansever, "Başım Dönüyor İkimizden" şiirinde Çocuklar ekmek yiyorlar gibidir sesin der..

Ekmek şiirin içerisine öylesine lezzetli girerki, katıksız oturur yersiniz.

Oysaki hemen her zayıflama rejiminde defterden silindi ekmek. Gelin görün ki..ekmek kanser ve kalp dolaşım hastalıklarından koruyor. Alman Der Spiegel dergisinin internet sayfasında yayımlanan habere göre, Münster Üniversitesi Gıda ve Beslenme Enstitüsü uzmanları, ekmek kabuğundaki 'pronyllysin' adlı aminoasidin kanser ve kalp dolaşım hastalıklarından koruduğunu tespit etti. Bu madde özellikle buğday ve çavdar unu karışımından yapılan ekmeklerin kabuğunda bulunuyor.

Ülkemizin batısında, yani Marmara ve Ege Bölgelerinde ekmek denilence sadece “somun ekmek” anlaşılır. Mayalı hamurdan pişirilen, belli bir büyüklükte ve kalınlıkta olan, dilimlenebilen ekmek.

Otuzlu meridyenlerle birlikte doğuya doğru kaydıkça, ekmeğin tanımı da değişir. Batı bölgelerinde yufka sınıfına giren hamur parçalarına da “ekmek” adı verilir. Bu yüzden bir Egeli veya Marmaralı için “etli ekmek”, kıymalı pideden farklı bir şey değildir. Etli ekmek denilince en başta Konya Mutfağı akla gelir. Oysa Yemek Kültürümüz biraz araştırdığımızda; ülkemizin pek çok yöresinde etli ekmek yapıldığını ve birbirinden “nüans” ölçüsünde de olsa farklı malzemeler, biçimler, lezzetler taşdığını öğreniyoruz.

Karadeniz’de en çok ilçeye sahip il olan Kastamonu'ya gittiğinizde yörenin etli ekmeği ile karşılaşırsınız.

Etli Ekmek Nasıl Yapılır?

Malzemesi :
1 Kg. orta yağlı, iki kere çekilmiş dana kıyması, 2 Kg. un, iki büyük baş soğan, yarım demet maydanoz, 1 yumurta, karabiber, kimyon, tuz, 1 çay bardağı sıvı yağ.

Hazırlanışı :
Önce ekmeğin pişirileceği sac hazırlanır. Sacın üstü silinip altıda külle kaplanarak pişecek ekmeğin yanmaması sağlanır.

Etin hazırlanmasında, kıyılmış soğan, 1 yumurta, maydanoz ve baharatlar ve birazda su ilave edilerek macun kıvamında ekmek hamuruna sürülebilecek hale getirilir. Ekmeklik un, hamur teknesinde mayasız su ve tuz ile yoğrulur ve hamur haline getirilir. Hamur yaklaşık 30 cm. çapında yuvarlak bir biçimde ve 2-3 mm. kalınlığında açılır. Açılan bu hamurun yarısının içine daha önceden hazırlanan kıyma eklenir ve diğer yarısı ile bunun üzeri kapatılır. Hazırlanan bu ekmek sac üzerinde her iki tarafı da kızarıncaya kadar pişirilir ve servise sunulur. Arzu edilirse ekmeğin yanında, üryani hoşafı, pestil ezmesi, erik ekşisi, ayran gibi içeceklerde alınabilir.

Etli ekmeğin, patetesli, mantarlı, kesikli, yoğurtlu, cevizli, ıspanaklı gibi çeşitleri de yaygın olarak yapılır.
 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4603 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
kastamonu, etli ekmek

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri