Karpuzun iyisi

16.05.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Karpuzun iyisini erkekler bilir. Daha doğrusu, karpuzu genellikle erkekler seçer.

 

Karpuzun iyisini erkekler bilir. Daha doğrusu, karpuzu genellikle erkekler seçer. Fasülyeden, dolmalık biberden veya ıspanaktan hiç anlamayan yurdum erkeği, sanki doğuştan karpuz uzmanıdır. Çocukluğumdan beri eliyle karpuza vuran veya karpuzu iki eliyle omuz hizasında sıkıp; çıkan sese göre karar veren çok erkek gördüm. Ama bu yöntemle karpuz seçen hiçbir kadın hatırlamıyorum.

İşte bu yöntemle seçilip alınan karpuz, evde kesilirken hepimiz başına toplanırdık. Karpuzun sap kısmına yakın bölümden, çay tabağı büyüklüğünde bir kısmın kesilmesi sırasında heyecan artar. Hele bıçağın girdiği yerden kütür kütür bir ses çıkarsa, karpuzun iyi çıkacağına olan inanç güçlenirdi. Kesilen kapak açılıp kırmızı renk görülünce de, başta o karpuzu seçen erkek olmak üzere ailecek sevinirdik.

 

Bu karpuz kesme seramonisinin kültürümüzde ne kadar derin etkisi bulunduğuna ilişkin Nihat Genç’ten hatırladığım bir iki satır: “Bizim insanımız çok kolay şeylerden mutlu olurdu. Baba, elinde bir karpuzla eve gelir ve ‘Hanım, kes şu karpuzu da çoluk-çocuk yiyelim…’ İşte bu kadar basit bir mutluluk…”    
Herkes küçük parçalar halinde kesilen karpuzu çatalla yerken, ben bütün bir dilimi elime alıp yemeyi severdim. Tabi çenemden süzülen karpuz suları için büyükçe bir tepsiyi dizlerimin üzerine koyarlardı. Özellikle de kabuğa yakın kısımları dişlemek çok hoşuma giderdi. Hatta bıçakla üst kısımları minik minik doğrandıktan sonra atılacak kabuklarda kalan kırmızı bölümleri bile kemirirdim…

O yıllarda, bir karpuz ya beyazımsı kelek çıkardı ya da kırmızı güzel. Günümüzde ise pek çok karpuz kan kırmızı renkte olmasına rağmen yenilebilir olmaktan çok uzak. Ya çekirdekli kısımdan başlayan ve iç kısmını tamamen kaplayan bir erimişlik var. Ya da ağızda bol su bırakarak kurabiye gibi dağılmak yerine sünger gibi tatsız bir çiğneme hissi verme sözkonusu. Yine de karpuz seçerken başta söylediğim gibi “uzmanlık” gösterileri sergileyen erkekler mevcut.

Bu gün Milliyet Gazetesi de “Karpuzun iyisi nasıl anlaşılır?” başlıklı bir haber yayınlamış. İşte o haberden, iyi bir karpuz seçmek için ilave bilgiler:

“…Tırnakla hafifçe kabuğu kazındığında yeşil kısmı kolayca çıkan, şekli simetrik olan karpuzlar olgunlaşmış olarak kabul edilirken, toprakla teması bulunan kısmının renginin ise açık sarı olmasına dikkat edilmesi öneriliyor Karataş ilçesinde yaklaşık 40 yıldan bu yana karpuz tarlalarında bekçilik yapan Cuma Sarı, bazı üreticilerin tarladaki karpuzun yeterli büyüklüğe ulaştıktan sonra sap kısmını ters yöne çevirdiğini, bunun da karpuzun dış görüntüsünün olgunlaşmasına neden olduğunu söyledi. Sarı, karpuzların bu işlem nedeniyle ayrıca saplarının kuruduğunu ve olgunlaşmış görüntüye kısa sürede büründüğünü, ancak içinin tatsız kaldığını kaydetti. Seçim sırasında ''sapı kuru'' diyerek aldanılmaması gerektiğini anlatan Sarı, yılların verdiği tecrübeyle rengine ve vurulduğu zaman çıkan sese bakarak karpuz alınmasını önerdi.”/Milliyet 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4314 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri