Karadeniz'li ekmek makarnası

28.10.2009 - 11:00 | - Meltem Eser Tüm hikayeler
  • Babaannemin çok sınırlı bir menüsü vardı: Patatesli, çökelekli, lahanalı saç böreği, katmer, pişi, kete..bir de sabah kahvaltılarının demirbaşı ekmek makarnası.

Ben Karadeniz’ liyim. Ama Karadeniz’ in deniz göremeyen kara tarafından. Yani kısaca Karasaldeniz' li. İş böyle olunca ailemin yemek kültürü de Temel ile Dursun’unkinden biraz farklı. Biz de balık yoktur, mısır yoktur. Bunun yerine, ceviz, dut, patates, buğday ve beyaz lahana vardır.
Babaannemin çok sınırlı bir menüsü vardı:
Patatesli, çökelekli, lahanalı saç böreği, katmer, pişi, kete, un çorbası, keşkek, ayranlı çorba, tatlı niyetine de dut pestili, dut kurusu ve ceviz.
Bir de sabah kahvaltılarının demirbaşı ekmek makarnası.
 
Bu ekmek makarnası aslında yokluktan ve idareden oluşmuş bir aştır. Ama nedeni ne olursa olsun, hâlâ babaanneme her gidişimde yapılmasını tek istediğim şey odur.
 
Ekmek makarnası bayatlamış ekmeklerle yapılmış bir aştır. Amaç ekmekleri değerlendirmek ve karnı tok tutacak bir şeyler yemektir. 

Bayatlamış ekmekler, geniş ve sığ bir tencerenin içine ceviz büyüklüğünde doğruyorsunuz. 

İçine, eriyebilen beyaz peyniri kırıp kırıp atıyor ve ekmeklerle harmanlıyorsunuz.

Özellikle bir miktar peynirin tencerenin dibinde kalmasına özen göstermelisiniz.

Ayrı bir kaba, tenceredeki ekmeklerin hepsini bol bol ıslatacağına inandığınız miktarda su ilave ediyor içine de arzuladığını miktarda tereyağını koyuyorsunuz ve ocağın altını açıyorsunuz.

Su kaynamaya başlayınca içindeki tereyağı da erimiş olacak. Karışımı bir taşımlık kaynattıktan sonra içine bir miktar tuz ilave ederek ocaktan alıyorsunuz.

Ekmeklerin bulunduğu tencereyi ocağın üstüne koyup altını açtıktan sonra, tereyağlı suyu ekmeklerin hepsi bol bol ıslanacak şekilde üzerlerinde gezdiriyorsunuz.

Şimdi kapağı kapatıp, altını kısıyorsunuz.

15-20 dakika kadar sonra, yağlı suyu çekmiş olan ekmekler lapa gibi birbirine sinmiş, içlerindeki peynirler de eriyerek aralarından tencerenin dibindeki erimiş peynirlerle buluşmuş, buluştukları yerde sıcağın etkisi ile tencerenin dibini tutmuş ve çıtır çıtır kızarmış bir şekilde olacak ki o anda kaptığınız gibi tencereyi, sofradaki nihalenin üzerine getireceksiniz.

Herkese birer tahta kaşık.

Limonlu, şekerli su bardağına konmuş birer bardak çay.

Domates, salatalık söğüş.

Bir kâse de lor…

Afiyet şeker olsun
Adı ekmek makarnası
Tadı bal kaymak olsun. 
 

Meltem Eser tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6854 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
ekmek makarnası, yemek ve yaşami, karadeniz yiyecekleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri