Kambur dut ağacı

26.12.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Birkaç dakika içinde yemyeşil yapraklar arasında kırmızıya boyanırdı ağzım, yüzüm.

 

Yedi dut ağacı vardı yan yana. Bizim avluyla, komşu evin avlu sınırına dikilmişti. Evin duvarına en yakın olanı, kavak gibi dik ve düzgün bir gövdeye sahipti. Onun hemen yanındaki ise hafiften boynu eğik yürüyen bir çelebi  görünümünde. Sonraki az biraz daha eğik. Sonraki daha da eğik… 
Ve en sondaki de benim Kambur Dut. Avlu kapısının üzerine şemsiye gibi eğilen yedinci dutun adını, "kambur dut" koymuştum. Geniş iki kanadı olan büyük avlu kapısının solunda yer alırdı. Kambur Dut, bir-bir buçuk metreden sonra hafiften kapının üzerine doğru eğilmişti. Kapının boyunu aştıktan sonra bu eğiklik doksan dereceye yaklaşır ve buradan itibaren kalın dalları başlardı.

Bir ağaçtan çok günümüz çocuk parklarındaki tırmanmak için yapılan plastik oyun platformları gibiydi. Kol kalınlığında kıvrım kıvrım bükülen dalları,  sanki ben aşağı düşmeyim diye güvenli bir alan oluşturmuştu. O yaşlarda diğer dutların hiçbirisine çıkmaya cesaretim yoktu. 
Diğer dutlara göre en şanssız yere dikilmişti Kambur Dut. Zira o büyük kapı sonuna kadar açılır ve traktör, pulluk veya buğday makinesi girer çıkardı. avluya Bu giriş çıkışlarda mutlaka Kambur Dutun gövdesine çarpmalar, sürtünmeler olurdu. Kapının üzerinden sokağa doğru uzanan dalları ise gelip geçenin tacizine açıktı…

Üzerine tırmanabildiğim tek ağaç olduğu için benim yegane oyun alanımdı Kambur Dut. Diğer altı duttan daha azdı meyvesi ama bana yetiyordu. Üstelik tadı da  rengi de çok güzeldi. Yanına yaklaşınca, sanki "gel üstüme çık" der gibi davetkardı Kambur Dut. Kolayca üzerine tırmanır ve bana açılmış kolları arasında yerimi alırdım. Birkaç dakika içinde yemyeşil yapraklar arasında kırmızıya boyanırdı ağzım, yüzüm.

İşte ilk ağacım böyle bir dut. 
Gel de unut.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3957 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri