Kalbinizdeki sevgi ellerinizden yemeğe geçer

21.01.2011 - 9:45 | - Tüm hikayeler
  • Yemeğe gelen misafirinizin sevmediği bir yemeği yapabilirsiniz. Ama o masada sevgi varsa, o yemek en sevilen yemek olur.

Ellerim kalbine dokunduğunda tabağındaki bütün mantarları ve tavuğu yemiş hayranlıkla ellerimi öpüyordu.
 
O cuma akşamı işten telaşla çıkmıştım. Akşam yemeğe misafirim vardı. En sevdiğim yemeklerden biri olan mantarlı tavuk yapacaktım. İçine krema fesleğen ve biraz da karabiber ekleyecek ve güzel bir masa kuracaktım.
Koşarak markete girdim. Hemen alış verişimi yaptım. Bir telaşla eve geldim. Saat akşamın 7 si olmuştu bile. Akşam yemeği için 8,5 demiştim. 1,5 saatim vardı ve henüz hiç birşey hazır değildi.
İlk iş ellerimi yıkadım ve hemen aldığım kalça şiş tavukları hemen tencereye koydum. Biraz ama çok az zeytinyağ ilave ettim önce altı kısık sonrada harlı ateşte tavukları soğanla birlikte pişirmeye başladım. O arada salataları yıkadım. Arada da koşarak masayı hazırlıyordum. Beyaz örtümü serdim. Kenarı fiyonklu tabak takımını çıkardım. Rakı için bardakları koydum. Çatal ve bıçak servis kaşıkları evet kaba taslak herşey hazırdı. Dilimlenmiş mantarları bu arada tavuğa ekledim. Epeyce sulanmıştı tavuk. Altını açtım ocağın. Suyunu çekmesini beklerken salatayı yaptım. garip bir heyecan vardı içimde. Sanki ilk defa yemek yapıyordum. Bu arada birde pilav koydum ocağa. Beyaz pilav yapıyordum. Sadece parlak olsun diye iki tane şeker attım.
Bu arada salatamı hazırlamış zeytinlerle süslemiştim. Tavukta suyunu çekmiş iyice yağına inmişti. Saat durmak bilmiyor ve ilerliyordu.
8 e gelmişti artık. Son yarım saatim vardı. Hem hazılanacak hemde herşeyi tamam hale geitrecektim. Önce tavuğun kremasını içine koydum ve altını kıstım. İçine karabiber, fesleğen ve birazda tuz koydum. Bir kaç diş sarmısağı da bıçakla iri iri doğrayarak biraz koku versin diye içine atıp kapağını kapattım. Pilavım demlenmek üzere kenara alınmış, salatamın hardal limon ve zeytinyağı ile olan sosunu iyice karıştırmış ve üstüne dökülmeye hazır hale getirmiştim. Salatamı masanın ortasına sosunu da yanına koydum. Bir kaç dilim beyaz peynir ve bir tabakta kekikli zeytinyağı da koydum masaya. Malum rakı içecektik. Rakı öncesi mideye mutlaka zeytinyağı önce gitmeli. Bunu bir yerde okumuştum. Ekmekleri kestim. Masaya uzaktan baktığımda gayet güzel görünüyordu. erşey tamamdı masada. Ocakta tavuk kısık ateşteydi. Bende elimi yüzümü yıkayıp o masaya oturmaya hazır hale gelmiştim. Saat sekizi yirmi geçmiş ve bana da on dakika kalmıştı.
Masamla konuşmaya başladığımı hatırlıyorum.
Benim güzel masam bereketli masam bu akşam çok önemli bir konuğum var. Onun için çok özendim seni süsledim dedim. Mutfağıma koşup yemeklerime baktım. Pilavım pırıl pırıl olmuş mis gibi kokuyordu. tavukta pişmiş ve krema ile baharatların kokusunu iyice alıyordum. Canım mutfağım diyerek her yerine göz gezdirdim.  Yemeklerimin lezzetini ve besin değerlerini hep bu güzel mutfağımda hazırlıyordum. Mutfağımı seviyorum dedim. Kapı çaldı o anda.
İşte yemeğe gelen misafirim kapıda elinde kocaman bir  çiçekle duruyordu. En sevdiğim çiçeklerle. Hemen masaya oturduk.
Menüyü söylediğimde yüzü biraz sanki gitti geldi gibi oldu.
Herşey çok güzeldi. Misafirim yemeğin sonunda yediği ilk mantar olduğunu söylediğinde çok şaşırmıştım. Meğer misafirim daha önce hiç mantar yememiş, çünkü sevmezmiş.
Ayağa kalktı ellerimi öptü ve bu eller ne yaparsa ben yerim çok lezzetli olmuştu ellerine sağlık demişti.
Hiç mantar yemeyen tavuk sevmeyen birisine böyle bir menü çıkarttığım için önce utandım, sonra yaptığı o hareket karşısında şaşırdım.
Yemeğe gelen misafirinizin sevmediği bir yemeği yapabilirsiniz. Ama o masada sevgi varsa, o masada saygı varsa inanın o yemek en sevilen yemek olur.
Çünkü kalbinizdeki sevgi ellerinizden yemeğe geçer ve oradan bir diğer kalbe ulaşır.
Karşınızdaki kişinin kalbine hiç ellerinizdeki sevginizle dokunmayı denediniz mi?
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4540 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, maviş etkin hikayeleri, yemek ve sevgi, kısa hikayeler, maviş etkin, maviş etkin yazıları, pratik yemekler, sofrada sevgi, sevgi sofrası

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri