Kahvenin tadı

28.03.2010 - 20:01 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Günün saati ve ruh haline göre tipik Viyanalı en sevdiği kafeye gidecek, gözde masasına oturacak; Türk kahvesi, cappucino, buzlu kahve, çay, sıcak çikolata ya da sıcak şarabını yudumlayacaktır.

Gazete okuyup "kendi kendinize kalarak" zaman geçirebileceğiniz mekanlar ikinci bir ev rahatlığı sunar size. Canınız çekmiyorsa bir şeyler daha ısmarlamak zorlanmayacağınız yerlerdir bunlar. Mimar Adolf Loos'un karısı Elsie Altman-Loos'a göre Viyanalılar her zaman bir kafeye gitme havasındadır. Bu yüzden de her an sayısız neden bulabilecek yapıdadırlar.

Ali Esad Göksel "Değişmeyen bir gelenek" başlıklı yazısında, Viyana kahve kültüründen bahsediyor:

Günün saati ve ruh haline göre tipik Viyanalı en sevdiği kafeye gidecek, gözde masasına oturacak; Türk kahvesi, cappucino, buzlu kahve, çay, sıcak çikolata ya da sıcak şarabını yudumlayacaktır. Mahalli Konditorei'nin ilk "mesaisi" saat 10'dadır. Müşteriler dakiktir. Bir mve bir croissant söylerler. 11:30 civarında "Gabelfrühstück" Viyanalıyı füme jambon ve bir kadeh şarap için yeniden favori mekanına sürüklerler. Saat bir civarı resmi "Mittagessen" zamanıdır. Ephraim Kishon'un Viyana'daki "resmi" zamanlama üzere şahane öyküleri vardır. Viyanalılar Biesl'e gider, bir çorba içer, ardından bir pasta ısmarlarlar. Ruhen ve kilo olarak ince olanları bir Apfelstrudel, kronik oburlar ise bir Wienerschnitzel isterler. 

Dörtte çalışma gününün ardından tabii ki yine kahve: Bir m ya da schlagobers ile sıcak çikolata içilir. Astoria (kestaneli, kremalı kek), Metternich ya da Linzertorte eşliğinde. Akşam yemeği son kahveden kısa bir süre sonra başlar. Yemeğini kahvede yemeyenler konyaklı sert bir kahve olan Mokka için kahveye geri gelirler. Bu ritüele tam zamanında katılamazsanız, bilmeniz gerekir ki günün herhangi bir zamanı köpüklü kremalı bir tür siyah kahve olan EinSpanner ya da bir başka kremalı siyah kahve, Kapuziner içmek de bir Habsburg adetidir..  

Yiyecek mekanlarının kültürel zenginliğin artırıldığı mekanlar haline getirilmeleri, insanların evlerindeki rahatlığı bulabilecekleri mekanlar, önümüzdeki dönemin en fazla tercih edilecek mekanları gibi görünüyor.

Öyle ya, kitabınızı yada gazetenizi okuduğunuz, tadına vardığınız bir kahveyi yudumladığınız, nefes alabildiğiniz bir mekan sizi çekmez mi?

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5577 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
kahve, viyana, kahve kültürü, ikinci ev mekanlar, kültürel mekanlar, viyanalıların favori mekanları

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri