İleride nasıl insanlar olacağız?

10.02.2010 - 10:17 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Bilim adamları vejetaryenler için tavuk eti üretti. Besinlerin genetikleri ile oynayarak yeni ürünler çıkartıyoruz.

Bilim adamları, sadece vejetaryenlerin değil, sağlıklı beslenmeyi tercih eden herkesin mutfağında yerini almaya başlayan soyadan şimdi de "tavuk eti" ürettiler.

ABD’deki Missouri Üniversitesinde görev yapan bir grup bilim adamı, soya unundan elde ettikleri proteinleri su, ısı ve basınç kullanarak pişirip bir silindirden geçirerek, tat ve görünüş açısından tavuk etine çok benzer bir ürün elde ettiler.

Artık vejetaryenler de tavuk etine çok benzer bir ürün tüketebilecekler. Besinlerin genetikleri ile oyanayıp, teknolojik yenilikleri kullanarak beslenme alışkanlık zincirlerimizi genişletiyoruz. Peki bu yaptığımız yenilikler ileride hayatımızı nasıl etkileyecek. Yeni nesiller, hangi değişim süreçleri ile karşı karşıya kalacak?

Siyah beyaz televizyonların yerini renkli televizyonlar, tüplü televizyonların yerini, günümüzün dijital televizyonları alabildiğine göre neden yiyecekler için bu söz konusu olmasın. Daha kaliteli genetik yapıya sahip besinler üretilmesin. Elbette ki bu yapılabilir. Ancak yaşanan kalite süreçleri, yiyeceklerde meydana getirilen değişimler, mutlaka fizyolojik değişimlerini de beraberinde getirecektir. 

Food and Agricultural Chemistry, Food Science ve American Oil Chemists’ Society gazetelerinde yayımlanan projenin başındaki Fu-Hung Hsieh, ilk testlerde daha çok hindi etine benzer bir tat elde ettiklerini, bu nedenle süreçte birtakım değişiklikler yapmak ve ürüne daha fazla lif eklemek durumunda kaldıklarını anlatıyor. Yüzde 75 oranında nem bazlı olan bu ürünün bu özelliğiyle diğer soya mamullerinden farklı olduğunu belirten Hsieh, ürüne tavuk etine benzer bir yapı veren özelliğinin bu yüksek nem miktarı olduğunu söylüyori. Uzmanlar, son aşamasında olan proje sayesinde, daha çok insanın, kemiklere iyi geldiği ve birçok kanser türüne karşı koruyucu olduğu bilinen soyayı tüketmeyi tercih etmesini bekliyorlar.

Soya genetiği değiştirilmiş ürün listelerinde ilk sıralarda yer alamaya başladı.

Teknolojik gelişmelerle eski ürünleri atıp yenilerini kolaylıkla alıyoruz. Peki ya sağlığımız? Onu çöpe attığımızda nasıl geri getireceğiz? Bilim adamları bunu da yaptığında o zaman istediğimiz kadar vejetaryan tavuk yiyebiliriz.

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4267 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
soya, tavuk eti, vejeteryanlar için tavuk eti, yemek ve yaşam, genetiği değiştirilmiş ürünler hayatımızı nasıl değiştirecek, yeni nesil çocukları, yiyecekler ve insanlar

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri