İdam mahkumunun son yemeği

20.01.2010 - 13:00 | - Tüm hikayeler
  • Feguer son yemeğinde bir adet zeytin istemiş. Reynolds’a göre bu tercihin arkasında öldükten sonra içinden barışın sembolü olan zeytin ağacının yetişeceği inancı yatıyor.

Geçtiğimiz günlerde bir sergi vardı. ABD’de idam mahkûmlarına son yemeklerini seçme hakkı verilmesi âdetini ilginç bulan İngiliz sanatçı James Reynolds, mahkûmların ölmeden önce yemek için yaptıkları sıradışı tercihleri turuncu cezaevi tepsileri üzerinde yeniden canlandırdı.

“Son yemek” koleksiyonu fikrinin bir kitapta idam mahkûmlarının ölmeden önce neler yediklerini okuduktan sonra aklına geldiğini söyleyen Reynolds, mahkûmların son yemeklerini neye göre seçtikleri üzerine odaklanıyor. Son yemek için 40 dolarlık üst sınırları olan mahkûmlar en çok McDonalds ve Kentucky Fried Chicken gibi fastfood ürünleri tercih ediyor. Ancak Reynolds’un ilgisini daha sıradışı tercihler çekiyor.

Son arzusu tek zeytin

En ilginç taleplerden biri 1963’te cinayetten idam edilen Victor Feguer’e ait; Feguer son yemeğinde bir adet zeytin istemiş. Reynolds’a göre bu tercihin arkasında öldükten sonra içinden barışın sembolü olan zeytin ağacının yetişeceği inancı yatıyor. Diğer garip son arzular arasında bir adet soğan, egzotik meyveler ve kremalı bisküvi ile 6 şişe kola gibi seçimler yer alıyor. Ayrıca birçok mahkûm da son yemek istememiş.
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6175 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
idam mahkumunun son yemeği, son yemek, yemek hikayeleri, yemeklerin öyküsü, yemek ve yaşam, kısa hikayeler, yaşamdan yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri