HÜNKAR BEĞENMİŞ

04.08.2010 - 15:15 | - Ece A Tüm hikayeler
  • “Baba, ben bu menüyü beğenmedim” demiştim, çünkü menü de hiç tatmadığım bir yemek olan hünkar beğendi vardı.

30 temmuz Cuma günü babamın çalıştığı işyerine geldim. Babamın odasına girdiğimde hemen bilgisayarın başına geçip oyun oynarken öyle bir dalmışım ki öğle yemeği vakti gelmiş.

HÜNKAR BEĞENMİŞ

30 temmuz Cuma günü babamın çalıştığı işyerine geldim. Babamın odasına girdiğimde hemen bilgisayarın başına geçip oyun oynarken öyle bir dalmışım ki öğle yemeği vakti gelmiş. Babam işyerindeki menüyü söylediğinde yüzüm asıldı ve “Baba, ben bu menüyü beğenmedim” demiştim, çünkü menü de hiç tatmadığım bir yemek olan hünkar beğendi vardı. Sevdiğim olan yemekler ise pilav ve salataydı. Bunlarla ben doyar mıydım? Hayır doymazdım. O yüzden babam bana dışarıda yememizi önerdi. Ben sevinçle ya hamburger yada patates cipsi yemek istediğimi söyledim Babam bunlar yerine lahmacun yiyelim dedi. Benim canım lahmacun istemediğinden ve lahmacuncuya bu sıcak havada gidemeyeceğime göre eh napalım dedim. Ve nasıl bir şeye benzediğini merak ettiğim için google dan Hünkar Beğendinin resmine baktım. Babam da bana közlenmiş patlıcanın kabuğunu soyup daha sonra bi şeyler ekleyip püre haline getirdiklerini anlattı. İşte bu pürenin üzerine de kuşbaşı etler döküldüğünde hünkar beğendi oluyormuş. Yemekhaneye gidip sıraya girdik ve sıram geldiğinde, tepsime bir ekmek, bir tabak hünkar beğendi, bir tabak pilav ile su aldım. Masama tepsimi bıraktıktan sonra salata almaya gittik. Ben, sadece mevsim salatası aldım. Yağ dökmedim ama limonu dökerken çok fazla boşalttım ve salatam epey sulu oldu. Hünkar beğendinin tadına baktım ve çok güzel bir tadı vardı. Hemen iştahla yemeye başladım. Artık önyargılı davranmamaya karar verdim. Bu arada hünkar beğendi isminin de bu yemeği beğenen Hünkar dan geldiğini öğrendim. Madem ki Hünkar bu yemeği beğenmiş, ben de beğendim.

Ece A tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6569 kez okunmuştur. Yorumlar (2) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 2 yorum yapılmıştır
  • 04.08.2010 - 17:15
  • Cano
  • Ben de beğendim!
  • Ben de beğendim Ey Ece (Sultanım , Kraliçem anlamında)çok güzel bir yazı olmuş. Yazının içinde bir de önerme gizli. "Tanımadan, bilmeden önyargılı davranmamalıyız" olsa gerek bu önerme. Çok iyi düşünmüşsün, eline sağlık...
  • 12.03.2012 - 20:00
  • duygu kamderoğlu
  • ezo gelin
  • ben bu hikayeyi yazmak istiyorum

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, hünkar

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri