Hızır acil yemek!

21.12.2009 - 10:30 | - Tüm hikayeler
 • Evde yalnızken, kahvaltı dışındaki yeme alışkanlıklarım değişiyor. Kahvaltıda peynir, zeytin, domates, ekmek/simit, çay oldu mu yetiyor.

 • Ana yemeğin tadını bastıracak, bir sürü çeşit zevke değil de israfa girmiyor mu sizce de?

Evde yalnızken, kahvaltı dışındaki yeme alışkanlıklarım değişiyor. Kahvaltıda peynir, zeytin, domates, ekmek/simit, çay oldu mu yetiyor. Fazlasını benim için zaten teferruat. Akşamları, işten eve gelince üç çeşit yemek filan aramıyorum. Yapmaya üşendiğimden değil canım istemiyor. Bir çeşit ana yemekle yetinebiliyorum. Bu bir çeşit, közlenmiş kırmızı biberli koca bir kase salata oluyor bazen. Bazen de beyaz peynirli-domatesli-kekikli tost. Menemen, makarna, bulgur pilavı-cacık ya da kısır, ıspanak, kabak yemeği her ne olursa, tek çeşit yemek ve onun tamamlayıcıları… Çok sıcaklarda karpuz-beyaz peynir- ekmek bile yetiyor.

Bunun, yemekte misafirim varsa istisnası oluyor bir tek. Onun dışında günlük ve tek çeşit yemek pişiriyorum. Klasik bekar mutfağı işte! Buzdolabını tıka basa doldurmuyorum. Yiyecek stoklamıyorum. Tüketeceğim kadarını az az alıyor, taze taze tüketiyorum. Yoksa bozuluyorlar! Bu tutumum, “hızır acil yemek” hazırlama konusunda gelişmeme sebep oldu haliyle. Hani aniden bastıran açlığı acilen bastırabilir, habersiz misafiri aç koymayız…

Hem, bana göre ziyafet sofrası on çeşit yemeğin olduğu sofra değildir. Peki nedir? Yılmaz Erdoğan’nın “Neşeli Hayat” filminde vardı, anlatıyım. Dar gelirli Rıza Şenyurt kasaptan veresiye parça et alır. Hanımı, eti domates ve biberle fırında kebap yapar. Tepsinin kuzineden çıktığı andaki görüntüyü anlatamam, resmen yemeğin kokusun aldım. Kabuklarıyla birlikte közlenmiş minik patatesler, pilav ve yufka ekmeği. Rıza Şenyurt yufkayı yemeğin suyuna banınca resmen yutkundum. Ziyafet sofrası budur dedim arkadaş! Az olacak, öz olacak… Hızır gibi tez olacak! Hangisinden başlasam? Hepsini yersem çatlar mıyım ki? diye düşünmeyeceksin. Gözün ana yemekte olacak! O yemek pişmiş diye sevineceksin! Ana yemeğin tadını bastıracak, bir sürü çeşit zevke değil de israfa girmiyor mu sizce de?   
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6565 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
 • 19.01.2010 - 18:10
 • Mehmet Özdemir
 • Önemli olan..
 • Önemli olan HUZUR...
  Huzur olursa soğan ekmek iyi gider..
  Huzur yoksa baklava börek nete yarar...
  Yazanın ellerine sağlık..
  Sayılarımla

  Mehmet Özdemir ( Bigbaba ) Keçiören- ANKARA

  Bu yorum Site Yöneticisi tarafından düzenlenmiştir.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çabuk yemek, pratik yemek, yeme alışkanlıkları, ana yemek, yemek hikayeleri

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri