Hayatımızdan plastikleri çıkarmalıyız

26.09.2011 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Sulu gıdalar cam kavanozlarda, kuru gıdalar ise bez torbalar içinde

Son yıllarda ne zaman büyük bir markete gitsem organik gıda ürünlerinin bulunduğu reyonlar dikkatimi çekiyor; özellikle de bu ürünlerin ambalajları. Sulu gıdalar cam kavanozlarda, kuru gıdalar ise bez torbalar içinde. Naylon torbalar, janjanlı poşetler, ince strech paketler,  plastik kutular ve pet şişelerle geçirdiğimiz bir çeyrek yüzyıl. Petrol türevi onlarca çeşit naylon ambalajı öylesine abartılı kullanıyoruz ki; evsel atıklarımızın yüzde doksanı böyle ürünler oluyor. Buna rağmen evimiz, özellikle de mutfaklarımız baştan aşağı naylon dolu. 

Elimden geldiğince her türlü plastik ürünü en az miktarda kullanmaya çalışıyorum. Bu sabah büyük markete gidilmeyecek çapta acil ihtiyaçlar için hızlı bir alışveriş turuna çıktım. Elimdeki listede hemen hepsi farklı yerlerden alınacak ve hepsi de naylon poşetle elime tutuşturulacak on iki çeşit ürün yazılıydı. Hem bir sabah yürüyüşü yapmak, hem de bunları almak için çıktım evden. Listemde ampül, kabartma tozu, bulgur, simit, kıyma, dikiş ipliği… İlk alışverişimi yaptığım dükkandan aldığım naylon torba içindeki bulgurun içine konulduğu siyah naylon poşetle tüm alışverişimi tamamladım. Sonraki uğradığım yerlerde, uzatılan naylon poşetlerin hiçbirini kabul etmedim. Oniki çeşit ürünü o siyah poşetin içine atıp geldim. 

Tam apartman kapısından eve girerken bizim arabaya gözüm takıldı. Sol dikiz aynası, yerinden çıkmış ve aşağı doğru sallanıyor. Muhtemelen, bizim naylon atıklarla dolu çöplerimizi almaya gelen çöp kamyonu ile ülkücü öpüşmesi gibi bir temas yaşamış. Elimdekileri eve bıraktıktan sonra gidip baktım haline. İç yüzeyindeki ayna ve içindeki iki esnek tel dışında tamamen plastikten yapılan bir dikiz aynası. Çarpmanın etkisi ile bagalit (sert plastik) aksam içindeki minicik bir tırnak (gerçekten kesilen bir tırnak boyutunda) kırılmış. 

Bu tür gereçlerin, yani sert plastikten yapılan ürünlerin tamiri filan olmuyor. Kırılan minicik tırnak için kocaman dikiz aynasının yenisini alacağız. Eski dikiz aynamız da, içindeki bir minik kırılma yüzünden çöpe atılacak. Her türlü çöplerimizi de henüz başka bir gezegene postalama aşamasında değiliz. Bu nedenle güzel gezegenimiz, beş-altı yüz  yıl bu plastik pisliğin yok olmasını bekleyecek. 

Yani bu konu sadece tüketicilerin özeni ve çabasıyla aşılacak bir şey değil. Şu petrol türevi ürünlerin topyekün hayatımızdan çıkması, bu ürünleri imal eden sektörlerin ortadan kaldırılması ile mümkün. Aslında petrol denilen baş belasının rezervleri tamamen kurusa her şey kendiliğinden çözülecek gibi. Şu alternatif enerji kaynakları için gösterilen çabalar meyvesini somut olarak bir verse. Hem petrol yan ürünü plastik pislikler, hem de petrol kaynakları yüzünden bölgemizde cirit atan emperyal pisliklerden kurtulacağız.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3575 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 29.09.2011 - 13:20
  • nadire gül
  • Doğayı yok ediyoruz... Bizde yok olacağız
  • Hem güzel yazınız hemde duyarlılığınız için teşekkür ediyorum.

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri