Hamburger ve darbe

27.01.2010 - 16:48 | - Tüm hikayeler

Son günlerde hepten darbe iddialarıyla yatıp kalkmaya başladık. Yakın tarihte planlandığı, hazırlandığı öne sürülen yığınla darbe planı, suikast krokisi, tutuklama listesi gırla gidiyor. İş, aş, eğitim, sağlık gibi zaten pek cılız gündeme gelen mevzular, hepten “out-side” a düşmüş vaziyette canım ülkemde…

Fatih Altaylı’ya göre Türkiye’de darbeler devri, 1980’lerin başında, İstanbul Taksim’de McDonald’s restoranı açıldığında kapanmış. Çünkü McDonald’s olan hiçbir ülkede bugüne kadar darbe olmamış.
Hamburger ve Darbe.

Altaylı’nın bu tespiti bana da ilginç geldi. Zira bu ülkenin hamburgersiz günlerini de görüp yaşamış bir kuşaktanım. Ve en son darbenin olduğu 12 Eylül 1980’den önce bu ülkede, Mc Donald’s ın apostrolden sonraki “s” sinin bile esamesi okunmuyordu. Evet, en son darbemiz 12 Eylül 1980 yılında yaşandı. Bakmayın siz 28 Şubat “fiske”sini ve 27 Nisan “cilve” sini, başına post-most koyup da darbe diye yutturmaya kalkanlara. Bu millete tam 30 yıl önce 24 Ocak Kararları adı altında müthiş zoka yutturuldu ve bu zokanın rahatça sindirilmesi için de 12 Eylül darbesi yapıldı netekim. Akabinde hamburgerler, çizburgerler, dabılburgerlerle tanıştı midemiz.

Amerikalı bile şaşırdı, fast-food’u bu kadar “fast” ve easy” benimseyişimize. Sonrası hepten çok hızlı ve kolay oldu bu topraklarda.  30 sene yedik hamburgeri, içtik kolayı ve hoş geldin sağlıksız beslenme. Beslenme uzmanları ve hekimler her Allahın günü ekranlara çıkıp anlatıyorlar, fast food beslenmenin zararlarını. Geçmiş olsun. 30 sene geç kaldınız.
Evet hamburger,  sağlıksız fast-food beslenme tarzının en baş aktörü. McDonald’s da, bu yiyeceğin global markası. Dünyanın dört bir yanına girmeyi başarmış uluslar arası dev bir şirket. Bize ne pahasına girdiğini, beslenme yönünden zararlarını  biliyorduk ama  demokrasi yönünden faydasını bilmiyorduk. Bu gün bunu da öğrenmiş olduk.

Neymiş?

McDonald’s giren ülkede artıkın darbe neyin olmazmış.   O yüzden, canlarım yiyin hamburgeriniz ve içiniz coca colanızı. Darbelik bir şey kalmadı bu topraklarda.
 
Parsel Parsel Eylemişler Dünyayı
Bir Dikili Taştan Gayrı Nem Kaldı
Dost Köyünden Ayağımı Kestiler
Bir Akılsız Baştan Gayrı Nem Kaldı

Padişah Değilem Çeksem Otursam
Saraylar Kursam Da Asker Yetirsem
Hediyem Yoktur Ki Dosta Götürsem
İki Damla Yaştan Gayrı Nem Kaldı

Mahzuni Şerifim Çıksam Dağlara
Rastgelsem De Avcı Vurmuş Marala
Doldur Tüfeğini Beni Yarala
Bir Yaralı Döşten Gayrı Nem Kaldı

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4876 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, hamburger ve darbe, hamburger, yemek hikayeleri, yemeklerin öyküleri, kısa hikayeler, yemek ve kültür, yemek kültürü

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri