Günümüz vardı

13.12.2010 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Biz yedi arkadaş yaklaşık 10 senedir ayda bir toplanırız. Annelerimizin “gün” dediği toplantılara bir yönüyle benzer bu toplantılar ancak hepimizin daimi üye olarak katıldığı belki de tek toplantı oluşuyla özeldir.

Biz yedi arkadaş yaklaşık 10 senedir ayda bir toplanırız. Annelerimizin “gün” dediği toplantılara bir yönüyle benzer bu toplantılar ancak hepimizin daimi üye olarak katıldığı belki de tek toplantı oluşuyla özeldir.

 

Genellikle hafif şeyler yenilir günümüzde, birer çeşit salata, zeytinyağlı yemek, börek ve tatlının dışına pek çıkılmaz. Örneğin bu ay arkadaşımız Nezahat yine hafif ve lezzetli bir menü ile ağırladı bizi.

 

Benim favorim olan ıspanaklı ve bol malzemeli salatanın içindekileri sayıyorum:
Elle doğranmış çiğ ıspanak (kuzu kulağı)
Mısır
Ceviz
Çeri domates
Tulum peyniri
Nar
Pancar turşusu
Kırmızı çarliston biber
Kuru üzüm (çekirdeksiz sarı üzüm)
İsteğe göre zeytinyağı, limon, elma sirkesi.
Kurutulmuş biber ve patlıcandan yine bol sebzeli zeytinyağlı dolma da hakikaten lezzetliydi.

 

Nezahat “Sizin için üşenmedim 5 çeşit börek yaptım” dediğinde şaka yapıyor sanmıştım. Hakikaten bir tepsi böreğin içinde her biri ayrı ayrı 5 çeşit iç malzemesi (kavrulmuş havuç, kıyma, peynir, pırasa ve tavuk) kullanılarak yapılan ve petek gibi görünen lezzetli bir börekti yediğimiz.
Ayrıca haşlanmış borokoli ve sarımsaklı yoğurt sağlıklı, hoş bir aperatifti.

 

Kapanış yemeğimiz ise ayva tatlısıydı ki ben normalde reçeli dışında tatlısını pek sevmem. Öyle lezzetli ve hafif olmuştu ki Nazo’nun tatlısı, ikincisini istememek için kendimi zor tuttum.
Günümüzde birçok bayan oldukça sağlıklı, hafif ve şık sofralar hazırlıyor ki bu sağlıklı nesiller yetişmesi hususunda memnun edici bir şey. Keşke yediğimiz içtiğimiz yiyeceklerin içeriğine de hünerli bayanların mutfağına güvendiğimiz kadar güvenebilsek, keşke her eve bol malzeme girebilse de ekmekten bile çeşit çeşit yemek yapan kız kardeşlerimiz döktürmeye devam edebilse… 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
4401 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri