Günaydın Kahvesi

14.01.2010 - 11:18 | - Tüm hikayeler
  • Sabahları nasıl günaydın dersiniz, bazen sıcak bir kahve, bazen bir bardak çay...

Sabahları nasıl günaydın dersiniz, bazen sıcak bir kahve, bazen bir bardak çay...Kimi uyandığımda yatağıma getirilmiş olsun ister, kimi ben onun için hazırlayayım. Bir kış sabahında sıcak bir kahve gibisi var mıdır? Dumanı üzerinde bir kahve en gergin anları bile yatıştırır.

Meryem Şahin "Kahve tadında hayat" şiirinde kahvenin hayatımıza dokunuşunu anlatıyor.

"kahve tadında hayat
güller kahve kokulu
ve...leylaklar.
bülbül şakıyor duygulu
kahvedir sırtındaki kanat. "

Şiirle beslenip, şiir tadında bir kahve içmek istiyorum diyenler için...Yekta Kopan'da kahve mekanlarını anlatmış. Kahveyi mekanında içmek istiyorsanız kaçırmamalısınız.

"Türk kahvesi tartışmasız önde. Mekan önerileri Çorlulu Ali Paşa Medresesi ile başlıyor. Kadıköy’de Fazıl bey, Cihangir’de Firuzağa ya da Orhan Kemal Müzesi, Üsküdar’da Dilruba’da, Galatasaray'daki Danışman Geçidi içinde Mustafa Amca, yine Galatasaray’da Mandabatmaz, Emirgan Çınaraltı, Kapalıçarşı’daki Şark kahvesi, Piyer Loti, akşamüstü saatlerinde Yeniköy kahvesi, Ramazan aylarında Sultanahmet, Beşiktaş çarşıda Kartal heykelinin yakınındaki büfede kumda kahve. Ama Türk kahvesi önerileri İstanbul’la sınırlı kalmıyor: Örneğin Bozcaada’ya gidenler için Çınaraltı kahvesindeki damla sakızlı kahve, yanında acıbadem likörü ve çikolatayla öneriliyor. Gökçeada Zeytinliköy’de Madamın dibek kahvesinin kaçırılmaması gerekiyormuş. Ayvalık-Cunda’daki Taş Kahve.

Ege bölgesi Türk kahvesi ikramı konusunda çok hevesli. İzmir-Kemeraltı’nda fincanda pişen Türk kahvesi, Kızlarağası Hanı'nda dibek kahve (özellikle Kızlarağası çok tekrar edilen bir öneri oldu). Foça köyü Kozbeyli'de dibek ya da Alaçatı Kırevi’nde sakızlı Türk kahvesi…

Manisa Cilveli kahvenin adı ne kadar neşe veriyor. Peki Muğla şehir merkezinde bulunan Ramazan'ın Gavesi’nde kulpsuz fincanlarda içmeye ne dersiniz? Bodrum-Gümüşlük’te Meydan kahvesinde kahve iyi de oradan hemen akşamüstü rakısına geçmek lazım. Marmaris Netsel marinada rüzgarın çarpmasından dolayı teknelerin direklerinden gelen sesi dinleyerek içilen kahvenin tadı başka olurmuş. Biraz yukarı çıkıp Balıkesir'e uğrayınca Salı pazarına, Mehmet Abi'nin merdiven altındaki ufacık çay ocağında mola vereceğiz. Elbette hep söylenen kahvenin sevgiyle, yavaş yavaş, kömür ateşinde pişirilmesi şartı. (Önerilen formül şu: İyi Türk kahvesi= Bakır cezve + kaynar su + bir taşım kaynatma + üzerine damla soğuk su + demleme.)

Ankara’da Hacı Baba’da kızgın kum üzerinde cezvelerde hazırlıyorlarmış kahveyi. Yine Ankara’daki Plaklı Figüran Kahvesi’nin ortamı özellikle parlatılıyor. Sivas’ta Çerkez’in Yeri, Gaziantep Bakırcılar Çarşısı'nda melengiç kahvesi, Van'da Saçıbeyaz (fakat önce saray burma yenilecek)! Hiçbiri olmazsa evde yapılan, pişerken içine bir tutam tarçın ve bir tutam toz zencefil katılan Türk kahvesi.

İtalya'da büyük bir aile barındıran, kocaman evde ,büyükannenin ocak üstü esspresso makinesinde yaptığı kahveye kim itiraz edebilir. Dileyene Viyana Damel pastanesinde içilen melange, dileyene Saraybosna'da yanında lokumla ikram edilen Bosanska Kafa. Üsküp'te bakır cezvede pişmiş Türk Kahvesi ya da Kosova'nın sevimli kenti Prizren'de sarı ışıklı,huzurlu minik bir kafede diz boyu karı unutturan macchiato. Starbucks’lar da seviliyor ama Prag’daki Wenceslas Starbucks yeri ayrı. Lavazza’cılar da var ama Momo’da içilebilecek Julius Meinl açık ara önde gidiyor."

Kahveyi nerede içerseniz için, sıcak bir tebessümle için.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
7106 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
günaydın kahvesi, sabah kahvesi, kahve mekanları

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri