Gülben Ergen neden düşük yaptı? Maydanoz ve zencefil düşüğe neden olur mu?

22.07.2010 - 5:08 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Her bitkinin, yediğimiz sebze ve meyveler ve hatta suyun bile zararlı olabileceğini bilmek gerekir.

Gülben Ergen hamileymiş ve maydanoz yemeyi cok severmiş, demet demet yermiş ve maalesef bir düşük yapmış.

 

GÜLBEN ERGEN NEDEN DÜŞÜK YAPTI?
MAYDANOZ VE ZENCEFİL DÜŞÜĞE NEDEN OLUR MU?

 

Sağlığımızın besleyicileri olan bitkiler bazen zararlı olabilir mi? Bugün hangi bitkisel kitabı açsak karşımıza maydanozun yüzlerce faydası çıkıyor. Oysaki hamilelik sırasında yenilen maydanoz, düşük yapılmasına neden olabiliyor.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada bitkiler ve biz yahoogroups'ta bir öğrencisinin yaptığı davranıştan çok etkilendiğini belirtiyor ve maydanoz ile zencefil'in düşüğe neden olabileceğini vurguluyor.

"Mide bulantisina iyi gelen zencefil ve maydanoz hamilelikte dusuge yol acabiliyor.

Gecen gun Yeditepe Universitesi Eczacilik Fakultesi'ndeki ogrencilerimden birinin yaptigi bir davranis cok hosuma gitti. Derste maydanozun tasidigi bir bilesIkten dolayi (apiol) dolyatagi hareketlerini uyararak dusuge yol acabilme riskinden bahsetmistim. Sayin Gulben Ergen hamileymis ve maydanoz yemeyi cok severmis, demet demet yermis ve maalesef bir dusuk yapmis. Ogrencim, Sayin Ergen'in e-postasina, eline gecip gecmedigini bilmiyor ama, bu konu ile ilgili bir uyari ve bilgi mesaji cekmis. Ben ogrencimin bilgisini kullanmasina ve her seyden once medeni cesaretine hayran kaldim.

BITKI ZARARLI OLABILIR
Aslinda bahsetmek istedigim, "Bitkisel ise zararsizdir" seklindeki yaygin dusuncenin yanlisligi. Maydanozun bile zararli olabilecegi sizi lutfen endiselendirmesin. Her bitkinin, yedigimiz sebze ve meyveler ve hatta suyun bile zararli olabilecegini bilmek gerekir. Su yasamamiz icin son derece onemli olmasina karsilik cok fazla icilirse vucuttaki elektrolit dengesini altust ederek olume yol acabilir. O halde onemli olan alinan MIKTAR yani dozudur. Hamilelikte bitkilerin kullanimi ile ilgili bir baska ornek ise "zencefil". Baharat olarak kullandigimiz bu bitki ayni zamanda bulantilara karsi etkili bir ilactir. Yapilan bir calismada hamilelerde erken donemde gunde 4 defa 250 mg dozda uygulandiginda 27 kisiden 19'unda bulanti ve kusmayi belirgin bir sekilde azalttigi bildirilmistir. Ancak adet sokturucu (emenagog) etkisi nedeniyle dozun mutlaka hekim tarafindan ayarlanmasi gerekmektedir. Aksi halde dusuge yol acabilir. Zencefil ile ilgili bir diger haber ise, iki farkli zencefil turunun uygun oranda karisimi ile hazirlanan bir ilac formulasyonunun dejeneratif eklem hastaliklarinda etkili oldugu bilimsel olarak klinik calismalar ile ortaya konulmustur. Sanirim yakinda ulkemizde de eczanelerden temin edilebilecek. Yillar once, bir hastane acil servisinden bir bitkinin neden oldugu siddetli bir zehirlenme vakasi nedeniyle danismak uzere aramislardi. Adamcagiz hemoroid sIkayeti ile bir aktara basvurmus ve kendisine "adamotu koku" vermisler. Herhalde onerilen miktarin epey bir miktar uzerinde kullanmis koku; nasilsa bitkisel, zararsizdir diye! Bitki atropin vb. alkaloitleri tasiyor ve sonucta karakteristik "atropin zehirlenmesi" goz bebeklerinde buyume, vs. Atropin modern tipta son derece onemli bir ilac etken maddesi, zehirlenmelerde de antidot olarak kullaniliyor, yani tedavi edici. Ancak onemli olan DOZ. Bu nedenle, bu tip kuvvetli etkili etken maddeleri tasiyan, dar doz araligina sahip bitkilerin fitoterapide gelisiguzel bir sekilde kullanilmasi soz konusu olamaz ve aktar vb. yerlerde bulundurulmasi da, bu vakada goruldugu gibi, son derece tehlikelidir.
Prof. Dr. Erdem Yesilada"
 

bitkiler ve biz yahoogroups

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
51406 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
maydanoz, bitkiler, erdem yeşilada, mide bulantısı, hamilelik ve maydanoz, maydanoz düşüğe neden oalbilir mi? zencefil hangi durumlarda yenilmemeli

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri