Göbek taşı dolma aşı

24.01.2010 - 0:01 | - Tüm hikayeler
  • Kargalar kahvaltısını yapmadan yola çıktığımızdan otobüsten inince bir çay bahçesinde oturup hafif bir kahvaltı yapıp, ilçe merkezinde ufak bir yürüyüşten sonra hamama vardık.

Nüktedan bir arkadaşım, küçükken her hafta hamama götürüldüğünü, 6-7 yaşlarındayken yine böyle hamam günlerinden birinde hamamın çatısına çıkıp kadınlar kısmını dikizlerken rahmetli babaannesini gördüğünü ve yaşadığı şok nedeniyle bunun son olduğunu fıkra gibi heyecanla anlatırken karar vermiştim hamama gitmeye. Hamama giden terlermiş, olsun!

İlkler ve iz bırakanlar her zaman hatırlanır, kural böyledir. Hamama gittiğim ilk günü hiç unutmadım çünkü 30’lu yaşlarında koca bir kazıktım!

Öyle çok dinlemiştim ki arkadaşlardan zeytinyağlı dolmalar, haşlanmış yumurtalar, börekler, gözlemeler, keteler yapılıp hamama gidildiğini ve hamam faslının sadece banyo yapmaktan farklı bir şey, yeme-içme, çalgı-çengi, görücü-görmeyici dahil yarım günlük bir sefa, bir seremoni olduğunu, gıpta etmiştim.

Erkek hamam görevlisine tellak kadınlarınkine natır dendiğini filan bilecek kadar teorik bilgi sahibi olmama, doğup büyüdüğüm şehirde Hamamönü adında bir semt olmasına rağmen hiç hamama gitmemiş olmama sebep, sanırım ailede böyle bir alışkanlığın olmamasıydı.

İşte arkadaşlar böyle günler içindir! Görmediğimiz, bilmediğimiz şeyleri beraber keşfe çıkarız. Hiç gitmediğimi duyunca, doğal kaplıca ve içmeceleriyle meşhur Kızılcahamamlı arkadaşım ufaklık ve kız kardeşleri beni hamama götürmeye karar verdiler. Bir hafta sonu, sabahın köründe buluşup, dört kız Kızılcahamam otobüsüne atladık ve bir saatlik yola özellikle hamam yapmak için çıktık. Nevalelerimiz hazır, programımız belliydi…

Kargalar kahvaltısını yapmadan yola çıktığımızdan otobüsten inince bir çay bahçesinde oturup hafif bir kahvaltı yapıp, ilçe merkezinde ufak bir yürüyüşten sonra hamama vardık. Orada ne göbek taşına uzanabildim uzun boylu, ne güzelin oynatılıp, çirkinin söyletildiğine ne de bir yandan sarmaların, böreklerin göbek taşında mideye indirildiğini gördüm ama üç kız arkadaşın hamam sanki kendi evleriymiş gibi beni memnun etmeye çalışmalarından ziyadesiyle mutlu olmuştum.

Eskiden hamamda bir şeyler yenilip içilmesine şaşmamalı! Orada tatlı bir yorgunlukla mayışıyor ve felaket karnı acıkıyor insanın. Biz de ılık bahar havasının tadını çıkartarak hamam çıkışı Kızılcahamam Soğuk Su Milli Parkına giderek, nevalelerimizi zevkle mideye indirip, bol oksijenle dönen başımızı dinleme fırsatı bulmuştuk! Ufaklık kendi gibi minik biberleri doldurup yaptığı dolmalardan getirmişti, hiç unutmam o günü…

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6054 kez okunmuştur. Yorumlar (1) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Toplam 1 yorum yapılmıştır
  • 26.01.2010 - 10:22
  • ufaklık
  • hamam kültürü
  • hamama çocukluğunda çokca giden hamamcızade arkadaşımız hala hamam tutkunu:) çünkü hamam bir alışkanlık ve alışanlar bırakamıyorlar :) hamamın tadı başkadır :) ellerine ve yüreğine sağlık cacı:)

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, yemek hikayeleri, kısa meke öyküleri, hamam sonrası yemek, hamam kuralları

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri