Gelincik şurubu

25.08.2013 - 9:00 | - Tüm hikayeler
  • Bahçesinde gülü olanlar, şuruplarını gül yapraklarından yaparlardı. Mis gibi kokan kırmızı gül yapraklarından…

Bizim gülümüz yoktu. Ya o yıllarda gül fidanı zor yetişiyordu, ya da büyük çoğunluk gibi bizimkilerin de süs bitkilerine pek ilgisi yoktu.

GELİNCİK ŞURUBU

Bahçesinde gülü olanlar, şuruplarını gül yapraklarından yaparlardı. Mis gibi kokan kırmızı gül yapraklarından…
Bizim gülümüz yoktu. Ya o yıllarda gül fidanı zor yetişiyordu, ya da büyük çoğunluk gibi bizimkilerin de süs bitkilerine pek ilgisi yoktu. Gülümüz yoktu ama yazın gelmesiyle birlikte dere tepe, her yer gelinciklerle dolardı. Bahçelerinde bizim gibi gülü olmayanlar, illaki şurup yapmak isterlerse bu gelincikleri toplardı. Özellikle henüz tam olarak açmamış ama yeşil kapsülünün çatlağından kırmızılığı görünenleri toplardık. Bu durumdaki gelinciklerin daha temiz olduğunu düşünürdük galiba.
Yeşil kapsülleri dikkatlice açıp ipek gibi yumuşak gelincik yapraklarını temiz bir şişeye doldururduk. Şişe yarılandığında da üzerine su ilave edip, birkaç parça limon tuzunu içine atardık. Ağzı temiz bir tülbent parçasıyla tıkanan şişemiz, birkaç hafta güneş gören bir pencere kenarında bekletilirdi. Bazen bu kadar bile bekleyemez, gelinciğin kırmızılığı suya çıkar çıkmaz şişeyi soğuması için serin bir köşeye alırdık. Sonrasında biraz şeker ve süzülerek bardaklara doldurulan Gelincik Şurubu…
Coca cola ve diğer katkılı içeceklerin henüz evlerimize girmediği yıllardı. Sabahtan akşama koşup oynamaktan yorulduğumuz yaz günlerinde, bayılırdık gül şurubu veya gelincik şurubu içmeye. Gelen misafirlere çayın yanında hemen hiçbir ikramın olmadığı evlerimizde, gelincik şurubunun yanında mutlaka bir dilim reçel veya süzme yoğurt sürülmüş ekmek yerdi çocuklar.
Şimdiki çocuklar ne gelincik şurubunu tanıyorlar, ne de süzme yoğurt sürülmüş ekmek biliyorlar. Gerçi yapıp versen bir bardak gelincik şurubu, damak zevklerinin beğeneceğini de hiç sanmam. Zaten şurup denilince akıllarına gelen; “ateş düşürücü”, “ağrı kesici”, anti histamintik”, antibiyotik” etken maddeleri içeren şuruplar.
Nereden bilsin Gelincik Şurubunun tadını, şimdiki çocuklar.

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
22858 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
yemek ve yaşam, gül

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri