Fitreyi sudan vermek

05.08.2010 - 15:00 | - Tüm hikayeler
  • İslami kaynaklara göre fitre bedeli, bir insanın bir günlük gıda harcamasının karşılığı olarak tanımlanıyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yıl verilecek fitre tutarını 7 Lira olarak açıkladı. Herbiri dini konularda uzman olan kurul üyeleri bir araya gelmiş ve bir insanın sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak gıda harcamasının 7 Lira olması gerektiğine karar vermiş.

FİTREYİ SUDAN VERMEK

İslami kaynaklara göre fitre bedeli, bir insanın bir günlük gıda harcamasının karşılığı olarak tanımlanıyor.
Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yıl verilecek fitre tutarını 7 Lira olarak açıkladı. Herbiri dini konularda uzman olan kurul üyeleri bir araya gelmiş ve bir insanın sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak gıda harcamasının 7 Lira olması gerektiğine karar vermiş.
İlk bakışta küçük ve yetersiz bir meblağ gibi gelebilir gözünüze. 7 lira da nedir ki diyebilirsiniz. Ama dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasının (7 lira x4 kişi x 30 gün) “asgari” 840 TL olarak tespiti oldukça gerçekçi bir hesaplama. Bu rakamın üzerine ilave edilecek barınma, elektrik, su, yakıt, ulaşım, sağlık, eğitim gibi “zorunlu harcama” kalemleriyle yoksulluk sınırının 2.000-3.000 TL arası bir gelire karşılık gelmesi muhtemel.
Acaba Asgari Ücret Tespit Komisyonuna Din İşleri Yüksek Kurulundan birkaç üye mi transfer etsek? Gerçi bu cenahtan gelenlerin uhrevi düşünceleri ile dünyevi düşünceleri pek bir tutarlı olmayabilir. Bu sabah televizyonda Hak İş Başkanı bir Toplu Sözleşme imza töreninde, işveren Belediye Başkanı ile kol kola halay çekiyordu. Ben sandım epey yüklü bir ücret artışı kopardı ama ne gezer. Bizimki almış eline mikrofonu referandumda evet diyeceklerini ilan edip işverenini mest ediyor. Akşam da gazetede okudum, Memur Sen başkanı tam bir hak arayan adam sertliği göstermiş. Geçen yıl % 4 istemiş, hükümet 2,5 vermiş ama sonra enflasyon farkıyla 3,59 a çıkıp bu muhteremin dediğine gelmiş. Bu sene de aynı sertlikte memur üyelerinin hakkını arayacakmış filan…
Çocukluğumda, fitre vermekte zorlanacak kadar yoksullara, “fitreyi sudan veriyor” derlerdi.
O yıllarda kişi başına Milli Gelirimiz 1.000 Dolar civarındaydı ve içilebilir musluk suyu için ödenen para da şu anda içmeden ödediğimiz paranın onda biriydi. Aradan çeyrek yüzyıl geçti ve milli gelirimiz adam başına 10 bin dolara dayandı. Hatta şu “teğet” geçen kriz olmasa belki 20 bin rakamını bile aşardık. Lakin başta Asgari Ücret, Emekli-Çalışan Maaşı gibi rakamların tespitinde tam bir “fitreyi sudan verme” olgusu yaşanıyor. Gerçi fitreyi alanın da buna pek bir itirazı yok ya…

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6994 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
gida, kahvaltı, akşam yemeği, yemek ve yaşam

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri