Evimizin depresif aşçısı

10.12.2009 - 10:25 | - Tüm hikayeler
  • Yapılan bütün araştırmalar sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek için sevgi ve ilginin şart olduğunu göstermektedir.

Yapılan bütün araştırmalar sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek için sevgi ve ilginin şart olduğunu göstermektedir. Öte yandan yedi gün, yirmi-dört saatlik bir mesai süresi olan anneliğin bu sevgi ve ilgiyi daimi tutabileceği konusunda bazı şüpheler bulunmaktadır.

Dr.Micheal Rutter ve Dr.Steward Prince’ın yaptıkları bir araştırmaya göre sürekli evde olup çocuk büyüten annelerin yüzde 40’ı depresyondadır. Depresyonda olmayan anneler tükenmişlik duygusu yaşamaktadırlar. Bundan dolayı bu anneler, çocuklarından almaları beklenilen zevki alamamaktadırlar. Yine bu araştırma sonucuna göre depresif anneler; depresif ve nevrotik çocuklar yetiştirmektedirler.

Uzmanlara göre bu duruma olabilecek çözümlerden biri; sürekli evde olmak zorunda olan annelerin haftada bir günü kendilerine ayırmalarıdır. Bu günü anneler alışveriş yaparak, sinemaya giderek veya arkadaşlarını ziyaret ederek geçirebilirler.

Araştırmanın geçerliği-güvenirliği konusunda bir fikrimiz olmadığından sonuçlarının genellenebilirliği konusunda da kesinlik gösteremeyiz. Ancak birçoğumuz anne-çocuk iletişiminin sağlıksız olduğu durumlara sıkça rastlıyoruz.

İlginç olan şu; Depresyonda olan bir anne oldukça lezzetli yemekler, börekler, çörekler ve pastalar yapabiliyor. Hatta bunları yaparken çoğunlukla tarif ve ölçüye bile gerek duymuyor. Çünkü yemek yapmanın bir matematiği var. Buna göre elinizde malzemeleriniz mevcut. Siz malzemeleri belli ölçülerde, belli bir sırayla karıştırıp bir lezzet yaratıyorsunuz ve bu lezzet siz yemek yaptıkça artıyor.
Aynı şey çocuk yetiştirirken geçerli mi?

Yani birtakım eksiklikleri olan iki çocuk yetiştirmiş bir anne, üçüncü veya beşinci çocuğunu daha mükemmel yetiştirebiliyor mu?   
 

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
6472 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
değresif ahçı, kadınlar ve yemek, değresyon kadınlar ve yemek, kadınlar neden depresyona girer, depresyon ve yemek ilişkisi

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri