Evde ekmek makinesiyle ekmek yapımı

10.09.2009 - 4:33 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • 5 yıl önce ekmekteki katkı maddelerinin kansorejen olduğu kamuoyunda tartışılırken un fabrikaları olan bir arkadaşım bu işin doğru olduğunu daha un fabrikada çuvallanırken un bozulmasın diye içine katkı maddesi katıldığını söylemişti.

5 yıl önce ekmekteki katkı maddelerinin kansorejen olduğu kamuoyunda tartışılırken un fabrikaları olan bir arkadaşım bu işin doğru olduğunu daha un fabrikada çuvallanırken un bozulmasın diye içine katkı maddesi katıldığını söylemişti. Satılan ekmekteki unun da beyaz undan yapıldığını buğdayın insan sağlığı için en faydalı kısmının hayvan yemi olarak ayrıldığını dolayısıyla en yararlı unun tam buğday unu olduğunu söylemişti. Fabrikaların da bir ekmek yapma makinesi olduğunu yaptıkları unun kıvamını tespit için ekmek yaptıklarını bunun evde de yapılabileceğini söyleyince bu makineden hemen bende bir tane aldım.

Söke unun bu makinelerde kullanılmak üzere tam buğday unu karışımı ve diğer tahıllardan hazır karışımlar yaptığını öğrenince bu unlardan da aldım. 5 yıldır da ekmeğimi hep kendim yapmaktayım. Ekmek yapımı o kadar basit ki…

Makinenin tavasına yapışmaması bir tatlı kaşığı zeytinyağı koyuyoruz. Üzerine isteğe bağlı olarak bir buçuk su bardağı su veya süt koyup daha sonra hazır karışım unumuzu boşaltıp üzerine de bir poşet mayayı serpiştirip tavayı makineye yerleştiriyoruz. Makinedeki tam buğday unu ekmeği programını seçip başlat tuşuna basıyoruz. Makinemiz bu karışımı bir güzel yoğuruyor sonra hamuru mayalıyor pişiriyor. Üç saatin sonunda evin içini mis gibi bir ekmek kokusu sarıyor ve ekmeğiniz hazır diye sinyal veriyor. Makinenizi isterseniz akşamdan programlayıp sabah kahvaltınızı sıcak ekmeğinizle yapabilirsiniz. Ekmeğinizin içerisine isteğe bağlı olarak "tuzsuz lor" peyniri, ay çekirdeği içi, Antep fıstığı içi, zeytin parçacıkları v.b. şeyleri katarak zenginleştirebilirsiniz. Bu sayede kimsenin eli değmemiş, katıksız sağlıklı ekmeğinizi yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
5989 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
ekmek, evde ekmek yapımı, ekmek makinası

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri