Eşsiz tat: Çikolata

06.05.2013 - 8:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • Kokusu bile insanı baştan çıkarıyor; beyni rahatlatıp gevşetiyor ve insana mutluluk veriyor: Çikolata...

Tadına doyamadığımız, kokusuyla bizi kendine esir eden; kakao ve şekerin muhteşem bileşimi.
İyi bir çikolata kendini rengi, kokusu, parlaklığı ve kadifemsi dokusu ile belli eder. Ne çok acı ne de çok tatlıdır. Kırıldığında kenarı düz olur ve kırılma sesi duyulur. Ağızda kolayca erir ve dil çikolata üzerinde hiç pürüz hissetmez.
Gelelim bu muhteşem lezzetin faydalarına...
Yıllardır çikolatanın yararından çok zararı olduğu konusunda uyarıldık. Kilo yapma özelliğini gözardı edecek olursak, çikolata aslında her derde deva.
Son yıllarda yapılan araştırmalar, bu muhteşem tatlının sayısız faydası olduğunu ortaya koyuyor. İnanamayacaksınız ama, dişleri çürütmediği, tam aksine çürümeyi engellediği de söylenenler arasında.
Her çikolata yediğimizde kendimizi daha mutlu hissettiğimiz ise kanıtlanmış bir gerçek. Bu mutluluk hissine ise, içindeki ‘teobramin’ denilen bir madde neden oluyor.
Maddenin sinir sistemimizi uyarıcı bir etkisi var. Bunun sonucunda, kendimizi mutlu hissetmemizi sağlayan endorfin salgılanıyor.
Aslında çikolata da sigara ve alkol gibi alışkanlık yapıyor ama bunun vücuda bol miktarda kalori almak dışında bir zararı yok.
Kokusu, rengi ve tadı ile baştan çıkarıcı özelliğe sahip olan çikolata girdiği vücudun aşık olduğunda gösterdiği reaksiyonları göstermesine neden oluyor.
Çikolata aynı zamanda çok da besleyici. İçinde büyük oranda magnezyum, demir ve kalsiyum var. Küçük bir parçası bile almamız gereken minerallerin beşte birini içeriyor.
Ancak unutmamak gerekir ki, her şeyin fazlası zarar. 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
16522 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Etiketler
çikolata, sahrap soysal, sahrap soysal yazıları

Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri