Düş Dünyasına Yolculuk ve Cennet Künkü

11.06.2012 - 8:00 | - Yemek Hikayeleri Admin Tüm hikayeler
  • William Faulkner, Emily için bir gül isimli öyküsünde Hanımların bir diyaloğunu aktarıyor."Bir erkek mutfağı ne kadar temiz tutabilir ki?..."

William Faulkner, Emily için bir gül isimli öyküsünde Hanımların bir diyaloğunu aktarıyor."Bir erkek mutfağı ne kadar temiz tutabilir ki?..."

Babasının ölümünden sonra dışarıya pek az çıktı, sevdiğinin terketmesinden sonraysa, insanlar onu nadiren gördüler, birkaç hanım onu davet etmeye cesaret ettiler ama cevap bile vermedi, evdeki tek hayat belirtisi, kolunda pazar sepetiyle içeri girip çıkan, o zamanlar henüz genç olan zenci uşaktı...

Hanımlar, "Bir erkek mutfağı ne kadar temiz tutabilir ki?..." diyorlardı, o yüzden koku başlayınca şaşırmadılar. Bu, güçlü ve kudretli Grierson ailesi ile kaba ve üretken dünya arasındaki bir başka bağlantıydı.

Bir komşu kadın kokuyu, seksen yaşındaki belediye başkanı Stevens'e şikayet etti.

"İyi ama bu konuda benim ne yapmamı istiyorsunuz Madam?"

"Kokuyu gidermesini niye istemiyor sunuz? Bu konuda bir kanun yok mu?"

Yemek kokusu deyip geçmemek gerekiyor yani. Geçtiğimiz gün komşumuz yemeğin altını yaktığında, hiç birbirini tanımayan insanlar kafalarını kapıdan uzatıp...

Kokunun kaynağını bulmaya çalıştıştılar. Tabii yemek kokusu her zaman insanı belediye başkanına götürmüyor. Bazen peşine takılıp düşlere yolculuk yapabiliyorsunuz.

Bursa yemeklerinde olduğu gibi.

Bursa, M.Ö. yıllardan bu yana bir çok medeniyete ve onların dinlerine beşiklik etmiş ender illerin başında geliyor. İlde Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Musevilik dinlerine ait bir çok eser hala ayakta ve koruma altında. Özellikle M.S. 324 yıllarında başlayan 1563 yılına kadar 17 kez toplanmış olan ve Hıristiyanlık dini için çok önemli olan konsül toplantılarından 8 tanesi ülkemizde gerçekleştirilmiş olup, bunlardan 1. ve 7. si İznik'te yapılmıştır. İznik Hıristiyan dinince ülkemizdeki 8 kutsal hac merkezinden biri ve en önemlisidir.

Bursa'ya gittiğiniz zaman mutlaka İskender Kebabı, İnegöl Köftesi ve Kemalpaşa Tatlısı yemelisiniz. Kestane Şekeri ise neredeyse Bursa ile özdeşleşmiştir.

Bursaya özel yemeklerden biri de Cennet Künkü.

Cennet Künkü nasıl yapılır?

 

Malzemeler:

2 Yumurta ,
Alabildiği kadar un,
Karbonat,
Küllü su ,
Ceviz içi,
Yarım çay bardağı ayçiçek yağı,
5 bardak su,
500 gr. Toz şeker.

Yapılışı:

Unun ortası açılarak yumurtalar kırılır, karbonatı eklenir. Hamur kıvamına getirmek için normal su yerine bir tutam kül ile karıştılmış küllü su bir bardağa doldurularak bekletilir. Külün dibe çökmesi beklenir ve sadece bardaktaki su malzemelerin üzerine dökülür. Hamur yumuşak kıvama gelinceye kadar yoğrulur ve ceviz büyüklüğünde bezeler hazırlanır. Bu bezeler yufka büyüklüğünde açılır ve daha sonra kalın ve uzun şeritler halinde kesilir . Uzun şeritler halinde kesilen ince hamurlar çatala sarılarak şekil verilir. Kızgın yağın içinde kızartılır. Bu arada şerbeti hazırlanır. 5 bardak suya katılan 500 gr toz şeker bir süre birlikte kaynatılarak revak kıvamına gelince ocaktan indirilir soğumaya bırakılır. Kızarmış hamurlar iyice soğumadan üzerine ılık şerbet dökülür. Şerbeti çeken tatlının üzerine ceviz dökülerek servis yapılır . Arzuya göre kaymakla da servis yapılabilir . 

Yemek Hikayeleri Admin tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3420 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri