Dondurmam gaymak

23.04.2009 - 8:00 | - Tüm hikayeler
  • Çocukluğumda, Ankara’nın Gençlik Parkında meşhur bir “Şişko Dondurmacı” vardı.

Çocukluğumda, Ankara’nın Gençlik Parkında meşhur bir “Şişko Dondurmacı” vardı. Şişko Dondurmacı rahmetli oyuncu Necdet Tosun’a çok benzerdi. Yaz aylarında, Luna Parktaki oyuncaklara binmek ve şişmanın dondurmasından yemek “Canan Harikalar Diyarında” demekti. 

Çocuklar dondurmayı çok sever. Anneleri, boğazları şişer diye yemelerini istemez. Bademcik ameliyatından sonra dondurma yeme efsanesinin doğruluğundan emin olsam, bademciklerimi aldırtacak kadar çok severdim dondurmayı. Annem ise hasta eder diye, bir o kadar korkardı ondan. Allahtan babam dondurma sevenler familyasındandı. En çok da Atatürk Orman Çiftliğinin dondurmasını severdi galiba. Çiftliğe götürdüğünde anneme rağmen çiftlik dondurması ısmarlardı bize. 

Hala çok severim, şöyle renkli renkli, çilekli, kaymaklı, kara dutlu, limonlu, çikolatalı dondurmayı. İstanbul’da, Moda’daki Ali Usta’nın meşhur dondurmasından yemek için uzun kuyruklarda, dakikalarca beklemişliğim vardır. “Dondurmam Gaymak” filmindeki gibi şöyle bol şalepli (!), gıda boyasız, katkısız, hakiki inek sütünden yapılmış dondurmayı rüyamda bile görürüm ben.

Gittiğim her şehirde, üç şeyin tadına kesin bakarım: ekmek, simit ve dondurma. Aybaşında, Almanya’ya ablamlara gittim. Hani yediğin içtiğin senin olsun, bize gördüklerini anlat derler ya. Dondurmadan başlamazsam biraz eksik anlatmış olurum. Gün boyu çevreyi gezip, üzerine yol üstündeki ya da nehir kenarındaki cafelerden birinde oturup dondurma yemek “yaşamak ne güzel” demek gibiydi. Dondurmaların sunumu, görüntüsü ve lezzeti  dondurma işine girmeyi bile düşündürdü bana. Dondurmacımın adı da belli : ”Şişko Dondurmacı”...   

tarafından girilen tüm hikayeler Yemek ve yaşam kategorisindeki tüm hikayeler
3431 kez okunmuştur. Yorumlar (0) - Yorum Yaz! Sık kullanılanlara ekle veya Paylaş

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurmayı unutmayınız!


Kategoriler

Yeni Hikayeler

Yeni Yorumlar

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar

E-Bülten

Bizden haberdar olmak için
Copyright © Yemek Hikayeleri